Dagens PS

Sänkta vinstprognoser för svenska storbolag

storbolag
De ackumulerade vinstestimaten för bolagen på storbolagslistan på Stockholmsbörsen sänkts något senaste månaden, konstaterar Finwire. (Foto: TT)

Under senaste månaden har de ackumulerade vinstestimaten för bolagen på storbolagslistan på Stockholmsbörsen sänkts något.

Det är visar nyhetsbyrån Finwires återkommande sammanställning av konsensusprognoserna för OMXS30-bolagen för 2024 och 2025 från Factset.

De samlade vinsterna för 2024 väntas uppgå till cirka 551 miljarder kronor.

Det är en ökning med 2,2 procent mot 2023 års vinstnivå på cirka 539 miljarder, men jämfört med noteringen för en månad sedan har vinstnivåerna reviderats ned cirka 0,7 procent från cirka 555 miljarder.

För 2025 väntas den samlade vinsten i OMXS30-bolagen bli cirka 600 miljarder, en ökning med 9 procent från 2024 års förväntade nivå.

Jämfört med noteringen för en månad sedan har vinstnivåerna reviderats ned cirka 0,3 procent från runt 602 miljarder.

Den samlade försäljningen väntas stiga 0,7 procent under 2024 och öka 4,4 procent nästa år, skriver Finwire.

Läs även: Hernhags tips gick hem –  men se upp! Dagens PS

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.