Handelsveckan på New York-börsen blev den sämsta för Teslas aktie hittills under 2023, konstaterar CNBC.
Sämsta veckan i år för Teslas aktie


Mest läst i kategorin
När handeln stängde på fredagen stod Teslas aktiekurs i 211,99 dollar, vilket visar på ett tapp på mer än 15 procent under veckan.
Det som fått aktien på fall är uttalanden från den amerikanska elbilsjättens vd Elon Musk i samband med offentliggörandet av resultatrapporten för Q3, som Dagens PS uppmärksammade.
Lär mer här: Teslas resultat sviker och Musk sänker aktien Dagens PS
Musk sade att han är pessimistisk i sin syn på den makroekonomiska situationen under presskonferensen efter publiceringen av Q3-siffrorna.
När Tesla summerar handelsveckan som gått på Wall Street är det den sämsta i år, även om bolaget aktie stigit med 96 procent hittills under 2023.
Musk: Skära i kostnader och sänka priser nödvändigt
När Musk talade sade han bland annat att kostnadsbesparingar och prissänkningar är avgörande för Tesla under de kommande kvartalen.
Hans utspel om försenade Cybertruck föll heller inte i god jord, dessutom avböjde Musk att ge mer information om Teslas så kallade robottaxi, en autonom fordonsteknik som företaget hållit på med i flera år.
Om Cybertruck sade Musk samtidigt:
“Vi grävde vår egen grav med Cybertruck”.
Senaste nytt
“Vansinnigt svåra saker”
Han deklarerade att det kommer dröja minst ett år upp till 18 månader innan denna “fantastiska produkt”, som han uttryckte det, blir en “positiv kassaflödesbidragsgivare”, berättar CNBC.
Enligt Elon Musk har över en miljon kunder ställt sig i kö för att köpa Cybertruck, så det är inte efterfrågan som sviktar.
Däremot är priset för fordonet avgörande, det måste bli en prislapp som “folk har råd med”, vilket Teslasbossen sade är “vansinnigt svåra saker” att förhålla sig till.
Läs även: Äntligen: Då levereras Teslas Cybertruck Dagens PS

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

I Sverige kostar floppade projekt många miljarder. Ofta går det fel redan från början. Undvik detta och delta i kostnadsfritt event där vi med enkla verktyg ger dig tips och råd hur du ska undvika att floppa.