Dagens PS

Riksbanken får hård kritik i ny rapport

Riksbanken
Förre riksbankschefen Stefan Ingves och hans efterträdare Erik Thedéen. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 23 maj 2023Publicerad: 23 maj 2023

“Riksbankens inflationsprognoser var undermåliga”, skriver riksdagens finansutskott bland annat i ny rapport.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Även med hänsyn tagen till den stora osäkerheten höll inte prognoserna kring inflationen måttet, enligt kritiken.

Finansutskottet anser att Riksbanken agerade för sent med att höja räntan.

Den salvan avlossas mot Erik Thedéens företrädare, den dåvarande riksbankschefen Stefan Ingves.

Finansutskottet anser att styrräntan borde höjts redan i februari 2022.

Vidare framgår det i utvärderingen att Riksbanken uppfyllde målet om prisstabilitet 2022 trots att KPIF-inflationen uppgick till 7,7 procent i snitt.

Här kommer fler nedslag på Riksbankens agerande

“Riksbankens viktigaste uppgift är att förse ekonomin med ett nominellt ankare som hushåll, företag och arbetsmarknadens parter kan basera sina beslut på. Därför har Riksbanken trots den höga inflationen i stort uppfyllt prisstabilitetsmålet 2022, enligt rapporten”, skriver finansutskottet i ett pressmeddelande.

Riksbanksdirektionen borde, heter det, varit tydlig i kommunikationen för “olika tänkbara scenarier för inflationen och framtida styrräntor”.

Slutligen “borde värdepappersköpen vänts till försäljningar tidigt under året”.

ANNONS

Rapporten kommer att följas upp i en öppen utfrågning i finansutskottet den 30 maj, som riksbankschefen Erik Thedéen och flera andra ledamöter i Riksbankens direktion deltar i.

Till utfrågningen kommer även forskarna bakom utvärderingen: professor John Hassler, professor Per Krusell och docent Anna Seim.

Här kan du ta del av finansutskottets rapport (pdf) om penningpolitiken i sin helhet.

Läs även: Avslöjad: Så hög ränta har riksbankenschefen

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Läge att satsa på guld, bitcoin eller diamanter? På bilden syn diamanten Pink Star.
Spela klippet
Börs & Finans

Bitcoin, guld och diamanter – "Det här årets kortning"

02 aug. 2025
ANNONS
ANNONS