Dagens PS

Rekordavslut för Atlas Copcos vd

Atlas Copco
Mats Rahmström avslutar med flaggan i topp. Bilden togs när han tillträdde som vd för Atlas Copco i januari 2017. (Foto: TT)

Onsdagens Atlas Copco-rapport, den sista med vd:n Mats Rahmström, får aktien att rusa till ny rekordnivå.

På nästan samtliga punkter spöar Atlas Copco (börskurs) förväntan, och särskilt sticker orderingången ut.

”Denna kvartalsrapport markerar slutet på mina sju år vid rodret för Atlas Copco Group. Intäkter och rörelseresultat ligger kvar på höga nivåer och orderingången under kvartalet var god även om den inte nådde upp till föregående års mycket höga nivå”, konstaterar Mats Rahmström.

”Det ska bli spännande att följa koncernens utveckling från sidlinjen och det kommer att ske med en djup känsla av stolthet”, fortsätter han och uttrycker sin djupaste tacksamhet till alla som jobbat på eller med företaget, som har 151 år på nacken.

Industrijätten spår i rapporten fortsatt hög aktivitetsnivå från sina kunder och att det blir kvar på nuvarande nivå.

Aktierna i verkstadsbjässen, både A och B, är båda upp med nästan 6 procent runt klockan 11.45.

Här är Atlas Q1-rapport i korthet:

  • Orderingången minskade 4% till MSEK 45 656 (47 707), en organisk minskning med 4%
  • Intäkterna ökade 8% till MSEK 42 875 (39 861), en organisk ökning med 7%
  • Rörelseresultat uppnådde MSEK 9 345 (8 699), vilket motsvarar en marginal på 21.8% (21.8)
  • Justerat rörelseresultat, exkluderat jämförelsestörande poster, var MSEK 9 486 (8 663),
    vilket motsvarar en marginal på 22.1% (21.7)
  • Resultat före skatt uppgick till MSEK 9 361 (8 655)
  • Vinst per aktie före utspädning var SEK 1.47 (1.34)
  • Operativt kassaflöde om MSEK 6 660 (4 948)
  • Avkastning på sysselsatt kapital var 30% (29)

Här kan du läsa mer om resultatrapporten.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.