Dagens PS

Regeringen på väg att häva uranstopp

regeringen
Energi- och näringsminister Ebba Busch skriver i en kommentar till TT att regeringen är ”öppna för och ser behovet av uranbrytning i Sverige”. (Foto: TT)

Förberedelser pågår inom regeringskansliet att häva förbudet mot uranbrytning i Sverige.

Uran har inte brutits i landet sedan 1960-talet, men nu skriver TT på bland annat SvD.se att Tidöpartierna är i färd med att upphäva uranstoppet som den dåvarande rödgröna regeringen klubbade.

Förberedelser för att tillsätta en utredning om att häva förbudet mot uranbrytning pågår i klimat- och näringsdepartementet.

Energi- och näringsminister Ebba Busch skriver i en kommentar att regeringen är ”öppna för och ser behovet av uranbrytning i Sverige”.

Experter konstaterar att det finns gott om uranfyndigheter i Sverige som trots det importerar den uran som används i kärnreaktorer.

Samma experter anser att det inte är farligare att bryta uran än många andra metaller.

Läs hela artikeln.

Läs även: Uranförbud stoppar en ny gruv-boom Dagens PS

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.