Dagens PS

Trumps nya tullhot får oljepriset att stiga kraftigt

Trump
Oljepriset stiger kraftigt på Trumps tullhot mot länder som gör affärer med Iran. (Foto: Julia Demaree Nikhinson/AP/TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 13 jan. 2026Publicerad: 13 jan. 2026

Oljepriset når sin högsta nivå sedan november på nyheten att USA:s president Donald Trump inför 25-procentiga strafftullar mot länder som gör affärer med Iran, uppger Bloomberg.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

USA:s intervention i Venezuela med tillfångatagandet av landets president har fått oljepriset att stiga och nu drar det ”svarta guldet” i väg ytterligare upp i pris på marknaden i spåren av oroligheterna i Iran och Trumps hot om 25-procentiga tullar på varor från länder som gör affärer med Iran.

Så mycket stiger oljepriset i dag

Hotet riktar sig främst mot den iranska råoljemarknaden.

Brent, det internationella riktmärket på oljemarknaden, handlas nu nära 64 dollar per fat och har stigit med över 6 procent de tre föregående handelsdagarna, den amerikanska WTI-oljan handlas under 60 dollar  fatet.

Allt enligt Bloomberg som även rapporterar att Trump meddelat på sociala medier att hans nya tullar ska träda i kraft ”omedelbart”.

Läs även: Börsen i Japan rusar över 3 procent i dag DagensPS

Läs också: Trump vs Fed utlöser global marknadsoro Realtid

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
Sverige är ett kombiland, vi ser till att det förblir så
Volkswagen logo

Vinterfolk kör Volkswagen ID.7 Tourer, elkombin för Sverige – med fyrhjulsdrift.

Se erbjudandet här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS