Goldman Sachs varnar för att de faktorer som hjälpt oljepriset att lyfta sedan i september inte är hållbara, skriver bloggen Forexlive.
Goldman Sachs varnar: Oljerallyt är ohållbart


Finwire
Uppdaterad: 12 feb. 2018Publicerad: 12 feb. 2018
ANNONS
Mest läst i kategorin
ANNONS
Pådrivare har varit en stark global efterfrågan, frivillig och icke frivillig produktionsfrysning samt disciplin hos de amerikanska producenterna.
Goldman Sachs har med anledning av den positiva utvecklingen tidigare höjt prognoserna för oljepriset för 2018, men varnar nu alltså för att det finns risker.
Enligt Goldman Sachs väntas brentoljan och WTI-oljan handlas i genomsnitt till 62 respektive 57,50 dollar per fat under 2018. Brent kostar idag över 63 dollar medan WTI är på nästan 59,80 dollar fatet.
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:

Finwire
Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Nyheter producerade i samarbete med Finwire
ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.
Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS









