Från början av juni till pristoppen den 19:e ökade priset på olja (Nordsjöolja) omkring 15 dollar. Men på bara en vecka har priset fallit över 13 procent.
Billig olja till semestern: Största raset på flera år


Mest läst i kategorin
Vi talar om det största raset på flera år, och orsaken till både ökningen och tappet var kriget i Mellanöstern och oron för att det skulle eskalera till ett fullskaligt storkrig.
Men störningarna på oljemarknaden har i praktiken blivit minimala och nu verkar ländernas vapenvila hålla.

Handelsavtalet mellan USA och Kina, som är världens största oljekonsumenter, verkar inte heller räcka för att sätta fart på priset.
Läs även:
Oljepriset imploderar – för andra gången. Dagens PS
Billig olja bra för Sverige
För den svenska ekonomin, för svenska konsumenter och för andra länder som importerar mycket olja och samtidigt brottas med hög inflation så är billig olja en bra nyhet.
“Marknaden har i stort sett helt skakat av sig de geopolitiska riskpremierna från förra veckan och vi är tillbaka i ett läge där fundamenta styr, säger Rystads analytiker Janiv Shah till Reuters.
“Marknaden måste också ha ögonen på Opec+-mötet. Vi tror att det finns utrymme för ytterligare en månad med snabb avtrappning baserat på balans och struktur, men den avgörande frågan är hur starka tecknen på sommarefterfrågan faktiskt är.”
Det blir inte bara billigare att tanka när vi åker till macken. Hela leveranskedjan, från matproducenter till fraktpriser, gynnas och det får positiva effekter när det kommer till att hålla kostnaderna nere. Det ökar sannolikheten för ytterligare räntesänkningar och för att den svenska konsumtionen ska sätta fart.
Vid sidan av detta så är handelsavtalet mellan USA och Kina och vapenvilan mellan Iran och Israel också goda nyheter för den omvärldsberoende svenska industrin. Stora delar av den svenska ekonomin är mycket känslig för den här typen av geopolitiska risker.
Den starka kronan gör också stor skillnad för oljepriset. Dollarn är drygt 14 procent billigare än vid årets början, vilket innebär att oljan både blir billigare i kronor och i dollar. En slags dubbelvinst för oss, som länge betalat mycket för den viktiga råvaran.
Stor skillnad från tidigare somrar
Förra sommaren kostade dollarn över 10 kronor och 50 öre och olja kostade en bit över 80 dollar. Sammantaget ser vi stora prislättnader till i år. Jämför vi med sommaren 2022 så kostade dollarn också 10 kronor och 50 öre, men oljepriset låg över 100 dollar per fat.
Dessutom var det innan de skattesänkningar och den sänkta reduktionsplikten. När det var som värst låg bränslepriserna över 25 kronor litern, nästan 10 kronor dyrare än vad vi kommer få betala i sommar.
För den som spenderar stora delar av somrarna på Sveriges vackra vägar blir det helt enkelt en mycket billigare semester i år, i alla fall när vi tankar.
Läs mer:
Ekonomer: Rysslands oljefond snart borta. Dagens PS

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.