Dagens PS
Bybit

En ny standard

Proppen ur USA:s techrally – tynger Asien

Asien
Börsutvecklingen i Asien-Stillahavsområdet är blandad i dag med något övervikt för nedgångar. I USA kom techrallyt av sig i går.

Flera amerikanska techjättar föll tungt i går och agerar sänke på Asiens och Stillahavsområdets börser på torsdagsmorgonen, svensk tid.

Nvidia, Meta och Apple backade kraftigt under onsdagskvällens handel på Wall Street i New York, vilket drog ner Nasdaq Composite, som stängde på minus med 0,54 procent.

Det breda S&P 500 i USA avslutade 0,19 procent lägre medan industritäta Dow Jones gick mot strömmen bland de stora amerikanska börsindexen och adderade 0,1 procent, uppger CNBC.

I Asien är det mestadels rött i skrivande stund, klockan 07.20 svensk tid, efter en blandad utveckling tidigare under onsdagen.

En förväntad första penningpolitisk åtstramning (räntehöjning) från den japanska centralbanken, Bank of Japan, lyfte Nikkei 225, som precis avslutat torsdagens session med en uppgång på 0,29 procent.

Läs mer: Bank of Japan sist med minusränta – kan strax höja Dagens PS

Hang Seng i Hongkong steg tidigare i dag men är nu ner med hela 1,17 procent, enligt CNBC:s livebörsrapport.

Shanghaibörsen i Fastlandskina faller 0,67 procent procent medan Kopsi avancerar upp ungefär lika mycket.

S&P/ASX 200 i Australien stängde ned med 0,2 procent.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.