Dagens PS

Prins Daniels bolag drar in miljoner i utdelning

Kronprinsessan Victoria och prins Daniel närvarar vid Generation Peps "Pep Forum" i Aula Medica, Solna. Foto: Christine Olsson / TT
Kronprinsessan Victoria och prins Daniel kan sätta guldkant på tillvaron efter årets utdelning. (Foto: Christine Olsson / TT)

Prins Daniel var entreprenör redan innan han klev in i sin roll i kungahuset. Hans affärsresa varit både föränderlig och lönsam. I dag drar hans bolag in mångmiljonbelopp.

Från att ha byggt upp en gymverksamhet före inträdet i kungafamiljen till att i dag driva bolag inom hälsa och livsstil – prinsen visar inga tecken på att lägga ner entreprenörskapet.

Innan han blev prins var Daniel Westling en etablerad aktör inom träningsbranschen. Han drev en gymkedja i Stockholm som riktade sig till en mer exklusiv kundkrets.

I samband med förlovningen med kronprinsessan Victoria 2009 lämnade han dock det operativa arbetet och sålde sin verksamhet. Beslutet var en del av anpassningen till rollen som medlem av kungahuset, där affärsengagemang ofta behöver ske mer indirekt.

Investeringar och hälsa på dagens agenda

I dag är hans entreprenörskap knutet till bolaget Fornwij AB, som fungerar som ett holdingbolag. Genom detta äger och driver han bland annat varumärket Lapada, som är inriktat på hälsa och livsstil.

Trots att Lapada under 2024 inte redovisade någon omsättning, visade bolaget ändå ett positivt resultat. Det tyder på att verksamheten i nuläget snarare fungerar som ett investerings- eller utvecklingsbolag än en traditionell operativ affär med löpande försäljning.

Miljonutdelning i nivå med apanaget

Under det senaste året har prins Daniel gjort två utdelningar från Fornwij AB på totalt 10 miljoner kronor. Den senaste utbetalningen skedde i februari 2026.

Sett över en längre period är siffrorna ännu mer anmärkningsvärda. Enligt Breakit har han under cirka tio år tagit ut runt 40 miljoner kronor i utdelning från bolaget.

Som jämförelse uppgick det gemensamma apanaget till kronprinsessparet till omkring 5 miljoner kronor per år, enligt uppgifter från Kungahusets årsredovisning.

Läs även: Politiker med friskola döms för brott mot aktiebolagslagen

Läs även: Storbanken anklagade kund för stöld på 10 miljoner

Läs även: ”Sälj Saab” – bankens rekommendation trots rekordår

Amanda Hannasdotter

Börs- och finansskribent på Dagens PS. Har stort intresse för privata investeringar, sparande och börsen. Stipendiat för Aktiespararnas Ungdomsstipendium år 2013.

Amanda Hannasdotter

Börs- och finansskribent på Dagens PS. Har stort intresse för privata investeringar, sparande och börsen. Stipendiat för Aktiespararnas Ungdomsstipendium år 2013.