Dagens PS

Påtaglig börsuppgång efter räntebeskedet

Sänkt ränta gav höjda börskurser
Stockholmsbörsen välkomnade Thedéens räntesänkning med en stabil börsuppgång. (Bild: Canva)

Räntebeskedet har mottagits med varm hand av investerarna på Stockholmsbörsen. OMXS30 stänger med en uppgång på 0,84 och börjar nosa på nya rekordnivåer.

I augusti gick börsen ut med branta fall, bara för att återhämta sig till slutet på månaden. Nu verkar september bli något av en kopia på förra månaden.

Onsdagens väntade räntesänkning har gått hand i hand med en glad onsdagsbörs. Såväl det breda indexet OMSXPI som storbolagen på OMXS30 bjöd på breda uppgångar nära en procent.

Dagens vinnare

Bland vinnarna på OMXS30 sticker folkaktien Nibe (börskurs Nibe) ut med en uppgång på nästan 7 procent. Bolaget gick även starkt i går och har därmed hämtat in drygt hälften av årets kraftiga nedgång.

Nibes framgång förklaras med positiva siffror från den tyska värmepumpsindustrin. Tillsammans med Saab står de för OMXS30s största uppgångar.

Saab (börskurs SAAB), som var börsens svarta får på tisdagen, är ett av bolagen som bidrar till dagens stigande börsindex genom en rekyl på nästan 5 procent.

Förlorare på räntebeskedet

Bland förlorarna är storbankerna, som alla tappar mellan 0,3 och 2,1 procent, nästan som om vissa investerare hade bettat mot dagens förväntade räntesänkning. Allra mest bland dessa tappar Nordea som faller drygt 2 procent på onsdagen.

Utanför OMXS30 sticker Truecaller ut som en kraftig förlorare. Aktien faller med nästan 9 procent på onsdagen efter att en storägare sålde av stora delar av sitt innehav.

Utöver dessa ligger även medtech-bolaget Getinge (börskurs Getinge) på kraftig minuskurs i slutet av dagen.

Läs även: Thedéens egna ord om räntan – experter sågar. Dagens PS

Edvard Lundkvist

Chefredaktör på Realtid som gästar på Dagens PS med ojämna mellanrum. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.

Edvard Lundkvist

Chefredaktör på Realtid som gästar på Dagens PS med ojämna mellanrum. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.