Dagens PS

Paketleverantören UPS karvar bort 20 000 jobb

UPS
Personalslakt och nedläggningar av över 70 anläggningar väntar på paketbjässen UPS. (Foto: Matt Rourke/AP/TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 30 apr. 2025Publicerad: 30 apr. 2025

Förutom nedskärningen på 20 000 jobb stänger paketdistributionsjätten UPS över 70 anläggningar och ska spara flera miljarder dollar.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

En klen efterfrågan tvingar UPS (United Parcel Service), världens största paketdistributionsföretag, att ta till drastiska sparåtgärder i översynen av den amerikanska marknaden, rapporterar Business Insider och berättar att 20 000 jobb ska bort.

UPS vd: Vi kommer framstå som starkare

Därutöver är planen att lägga ner 73 anläggningar i slutet av juni och spara 3,5 miljarder dollar i år.

UPS vd Carol Tomé uppger att nedskärningarna är kopplade till den “förändrade handelsmiljön”.

“Med vår åtgärd kommer vi att framstå som ett ännu starkare, smidigare UPS”, tillägger toppchefen och understryker att det handlar om att positionera sig för tillväxt på lång sikt.

UPS meddelade det hårda sparpaketet i samband med sin resultatrapport för årets första kvartal, som visade att intäkterna sjunkit med 21,5 miljarder dollar, vilket uppges vara en nedgång med 0,7 procent jämfört med samma period i fjol.

Det justerade rörelseresultatet ökade med 0,9 procent till 1,7 miljarder dollar under Q1 i år.

Ger ingen finansiell guidning för året

UPS drar tillbaka sin finansiella prognos för året med hänvisning till den osäkerhet som Trumps tullar fört med sig.

ANNONS

Under det rapporterade kvartalet drabbades UPS supply chain-verksamhet hårdast. Där backade intäkterna med nästan 15 procent till följd av avyttringen Coyote Logistics.

UPS har tidigare berättat för investerare att avsikten är att minska Amazon-verksamheten med 50 procent till mitten av 2026 av lönsamhetsskäl.

Företaget lämnar dörren öppen för att fler omstruktureringar kan behöva göras. Under Q1 gjorde företaget, enligt egen utsago, besparingar på 80 miljoner dollar, samtidigt som 23 miljoner dollar bokfördes i relaterade kostnader.

Läs även: Chaufför vinner rekordbelopp efter avsked Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

David Ingnäs har pratat med fastighetsutvecklaren Prisma Properties som satsar stort på lågpris
Spela klippet
Företag

Lågpris är vinnaren när handeln krisar

20 maj 2025
ANNONS
ANNONS