På Wall Street i New York sattes nya stängningsrekord i torsdagshandeln och även japanska Nikkei tangerade kortvarigt sitt börsrekord under fredagen.
Nya USA-rekord och viktig milstolpe i Japan


Mest läst i kategorin
Det ledande börsindexet Nikkei 225 passerade för ett ögonblick 41 000-strecket och nådde en ny rekordnivå i fredagens morgonhandel på uppgifter om att landets inflation accelererat i februari, berättar CNBC.
Nu stängde Nikkei upp med försiktiga 0,18 procent men är ändå ensam bland börserna i Asien-Stillahavsområdet med plus på kontot.
Resten av börserna sjunker och i Australien avslutade S&P/ASX 200 på minus med 0,15 procent.
I Hongkong rasar Hang Seng i skrivande stund, klockan 07.50 svensk tid, med 2,33 procent.
Shanghaibörsen i Fastlandskina backar 0,92 procent och Kospi i Sydkorea är ned med 0,19 procent.
Allt enligt CNBC:s livsbörsrapport, där det även framgår att samtliga stora börsindex på Wall Street noterade nya stängningsrekord i går, torsdag.
Dow Jones klättrade 0,68 procent, S&P 500 steg 0,32 procent och Nasdaq Composite ökade 0,20 procent.
“Folk har förtroende för Fed just nu”, säger Jay Woods, global chefsstrateg på Freedom Capital Markets, och konstaterar att allt som den amerikanska centralbanken kommunicerar just nu är “musik i marknadens öron”.
Läs även: 22 mars: Det händer på börsfronten i dag Dagens PS

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Våra experter arbetar med allt från klimatfärdplaner till rapportering och rådgivning.