Installationsföretaget Bravida är i blåsväder igen och polisanmäls än en gång för överfakturering – aktien rasar på börsen på uppgifterna.
Ny polisanmälan mot Bravida – aktien störtdyker


Mest läst i kategorin
För drygt ett år sedan straffade börsens aktörer Bravida (börskurs) som Region Skåne då hade polisanmält för överfakturering.
Detta resulterade i att bolaget drog i gång två olika krisutredningar. Tre före detta chefer åtalades dessutom för grova bedrägerier, två för grovt bedrägeri och en för stämpling till grovt bedrägeri. Läs mer om det här.
Och här: Chefer åtalas – misstänks ha lurat regionen Dagens PS
Bryter alla avtal med Bravida
Trots det kantar nu en ny skandal bolaget. Denna gång är det Örnsköldsviks kommun som polisanmäler Bravida och anklagar företaget för överfakturering för nästan 9 miljoner kronor.
“I granskningar av Bravidas fakturor till Örnsköldsviks kommun, samt de kommunala bolagen Övikshem, Miva och Övik Energi har kommunen funnit felaktiga överdebiteringar till ett värde av 8,9 mkr. Kommunen polisanmäler nu Bravida och avslutar med omedelbar verkan samtliga avtal med företaget”, skriver Ö-viks kommun i ett pressmeddelande.
Polisanmälan om den rejäla överdebiteringen lämnades in på måndagsmorgonen.
Det var i samband med en granskning av ett revisionsföretag som den påstådda överfaktureringen upptäcktes.
Runt 500 fakturor har granskats
“Granskningen har hittills omfattat omkring 500 fakturor från Bravida AB till kommunkoncernen. Avvikelserna är återkommande och gäller exempelvis felaktigheter kring timpenning, kostnader för material, reskostnader och liknande”, berättar Örnsköldsviks kommun, som under dagen kontaktat Bravida både centralt och lokalt.
“Som kommun och offentlig aktör har vi ett stort ansvar att agera när vi ser tecken på felaktig fakturering”, säger Örnsköldsviks kommundirektör Magnus Haglund.
Och tillägger:
“Skattebetalarnas pengar ska gå till verksamhet, inte överdebitering. Vi har ett tydligt uppdrag att förvalta offentliga medel ansvarsfullt.”
Bolagets aktie faller som en sten
När kommunen nu river upp ingångna avtal med Bravida på grund av det inträffade får det konsekvenser för pågående byggnationer och reparationer i kommunen där installations har arbetat. Projekten väntas bli försenade. Åtminstone några veckor.
Kommunen kommer nu att vända sig de leverantörer som fick stå åt sidan när Bravida vann upphandlingen.
Aktien är just nu, runt klockan 14.20 på måndagen, ned med nästan 12 procent på Stockholmsbörsens Large Cap-lista.
Dagens PS har bett om och inväntar kommentarer från Bravida.
Läs mer: Efter börsraset: Startar dubbla krisutredningar Dagens PS
Läs också: Bravida i ytterligare blåsväder – kan krävas på pengar Dagens PS
Läs vidare: Fakturabluff växer – fler kunder drabbade Dagens PS

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.