Dagens PS

Nestlé sparkar vd:n efter romans på jobbet

Nestlé
Nestlés vd Laurent Freixe teg om sin kärleksrelation med en underordnad och får nu kicken. (Foto: Laurent Gillieron/AP/TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 02 sep. 2025Publicerad: 02 sep. 2025

Den schweiziska livsmedelsjätten Nestlés vd hade en hemlig kärleksrelation med en underordnad och får nu gå.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Det är ett dramatiskt avhopp som skakar Nestlé i spåren av den romantiska relationen som vd:n Laurent Freixe höll tyst om, berättar bland andra CNBC.

Det är bara ett år sedan Freixe tillträdde efter den då avsatte Mark Schneider. För företaget är det ännu en tuff utmaning i en hårdnande konsumentmiljö vid sidan av det globala tullhotet från USA.

ANNONS

Läs även: Nestlés vd sparkas efter olämpligt förhållande Realtid

Nästa år lämnar ordföranden sin stol

Philipp Navratil, en intern nyckelperson, tar över vd-rollen. Han uppges tidigare ha lett Nespressos kaffeenhet.

Så sent som i juni kom beskedet från den multinationella jätten att den mångåriga ordföranden Paul Bulcke nästa år lämnar sin post.

Historien med Laurent Freixe är en följd av en utredning som övervakats av företagets ledning. Den nu avslöjade relationen uppges vara ett brott mot Nestlés uppförandekod.

Nestlé-bossen: “Nödvändigt beslut”

”Detta var ett nödvändigt beslut”, hävdar Paul Bulcke i ett uttalande som refereras av CNBC.

ANNONS

”Nestlés värderingar och styrning är en stark grund för vårt företag.”

Han tillägger att det som hänt inte påverkar livsmedelsbjässens strategi och att försäkrar att tempot ska upprätthållas när det gäller prestation.

Flera andra företag inom konsumtion och livsmedel har gjort ledningsförändringar i år, bland andra Nestlé-rivalen Unilever men även Diageo och Hershey.

Läs även: Nestlé kryper till korset: “Gick lite för långt” DagensPS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

ANNONS
Undvik miljardmisstag - så får du en bättre projektstart
Astrakan logo

I Sverige kostar floppade projekt många miljarder. Ofta går det fel redan från början. Undvik detta och delta i kostnadsfritt event där vi med enkla verktyg ger dig tips och råd hur du ska undvika att floppa.

Anmäl här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS