Dagens PS

Nedåt i Asien på USA:s inflationsstatistik

Asien
Börserna i Asien-Stillahavsområdet har haft bättre dagar än utvecklingen i dag. (Foto: TT)

USA:s inflation i juli kom in lägre än väntat, men i Asien är börshumöret trots det inte på topp.

I juli uppgick inflationstakten i USA, mätt som KPI, till 3,2 procent.

Det var något lägre än analytikernas prognoser där konsensus låg på 3,3 procent enligt en Dow Jones-enkät.

På månadsbasis ökade den amerikanska inflationen med 0,2 procent, vilket var i linje med förväntan.

I Stockholm lyfte Stockholmsbörsen något initialt på gårdagens amerikanska inflationsstatistik och avslutade även dagen i grön favör.

I USA stängde samtliga ledande index på plus på onsdagskvällen, svensk tid, efter presentationen av inflationssiffrorna.

I Asien är det inte lika glatt på fredagen.

Japans Nikkei 225 är undantaget från regeln och stiger i skrivande stund (klockan 07.27, svensk tid) med 0,84 procent.

Hang Seng i Hongkong faller 0,56 procent.

Shanghaibörsen i Fastlandskina backar med hela 1,25 procent.

Kospi i Sydkorea är ned med 0,21 procent.

I Australien i Stillahavs-området är S&P/ASX 200 ned med 0,35 procent.

Allt enligt CNBC:s live-börsrapportering.

Läs även: USA:s inflationstakt lägre än väntat – börsen försiktigt positiv Dagens PS

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.