Vita huset grusar planerna efter helgens utspel.
USA: Inga sanktioner mot Ryssland just nu


Mest läst i kategorin
USA har meddelats Ryssland via ambassaden i Washington att det i dagsläget inte blir några nya sanktioner mot landet. Det uppger en källa inom ryska utrikesministeriet till Tass på onsdagen.
”Jag kan bekräfta att USA har notifierat den ryska ambassaden att det inte kommer att bli några nya sanktioner under en tid”, sade personen.
I söndags sade USA:s FN-ambassadör Nikki Haley att nya sanktioner mot Ryssland skulle presenteras under måndagen, men de planerna stoppades senare av Vita huset.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

På Bybit samlar du alla dina kryptotillgångar på ett och samma konto. Handla, låna och använd ditt saldo utan att flytta värde mellan plånböcker. En enklare, tydligare och mer flexibel handelsupplevelse. En ny standard.







