“Man kan fundera på om vi kanske har de bästa förutsättningarna för Sverige på länge”, säger Anna Öster, investeringschef på Länsförsäkringar, i Di-podden Makrorådet om Sveriges guldläge.
Investeringschef om Sveriges guldläge


Mest läst i kategorin
Hon menar att svensk ekonomi ser starkare ut nu än innan pandemin och att det öppnar i första hand för offentliga investeringar. Kanske med draghjälp från privat kapital “med grön eller social stämpel”.
I förhållande till andra länder har Sverige en liten statsskuld, även om den stigit något, påpekar Anna Öster.
“Andra har också stimulerat mer och ändå haft sämre utveckling i ekonomin. I ett relativt perspektiv ser Sverige därför ännu bättre än det gjorde innan. Och ska man finansiera sig på den internationella kapitalmarknaden är det relativspelet viktigt”, resonerar Anna Öster i Di-podden.
Läs mer här (obs, inloggning krävs).

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

När världsledande forskningscenter väljer att vara med i utvecklingen är det ofta ett tecken på något större. Active Biotech går nu in i sin mest spännande fas. Läs mer om emissionen.









