Små- och medelstora företag (SME) i exportsektorn vädrar morgonluft efter bottennappet i höstas, visar en enkät gjord av Exportkreditnämnden (EKN).
Framtidstron i svensk exportsektor lyfter


Mest läst i kategorin
Framtidstron är just nu den högsta som har uppmätts sedan EKN började göra mätningarna hösten 2021. Bland de 300 tillfrågade vd:arna tror 68 procent att exporten kommer att öka. Mätningen visar dessutom att bara 7 procent av företagen ser minskad export framför sig.
Så sent som i november 2023 trodde bara 43 procent på en ökning av exporten, medan 23 procent räknade med minskad export.
”Siffrorna talar sitt tydliga språk”, säger Carl-Johan Karlsson, chef för affärsområdet SME på EKN enligt ett pressmeddelande.
”Botten var senhösten 2023, sedan kom nya signaler från Riksbanken i november om en ny räntebana, och lägre inflation, och SME reagerar direkt”, tillägger han.
Det finns enligt Statistiska centralbyrån drygt 45 000 SME i Sverige, med upp till 249 anställda. De står för drygt 40 procent av Sveriges totala export.
Relaterade artiklar:
Nu tjänar Sverige mer på exporten – men förlorar på EU. Dagens PS

Sveriges ledande nyhetsbyrå

Sveriges ledande nyhetsbyrå

På Bybit samlar du alla dina kryptotillgångar på ett och samma konto. Handla, låna och använd ditt saldo utan att flytta värde mellan plånböcker. En enklare, tydligare och mer flexibel handelsupplevelse. En ny standard.








