Klaas Knot, ledamot i Europeiska centralbankens ECB-råd, är öppen för att det kan komma ytterligare en ny räntesänkning nästa månad.
ECB-toppen utesluter inte ny räntesänkning i juni


Mest läst i kategorin
“Vi väntar fortfarande på de senaste prognoserna. Därför kan jag inte utesluta en ny räntesänkning i juni, men jag kan inte heller bekräfta den eftersom vi också måste ta hänsyn till medellång sikt”, säger Knot till journalister i Amsterdam, berättar Bloomberg.
Utmaningarna många för ECB
Enligt den nederländska tjänstemannen står Europeiska centralbankens beslutsfattare inför en “komplicerad konstellation” av utmaningar.
Han pekar på USA:s handelspolitik som medför både en negativ efterfrågechock och en negativ utbudschock och där den senare kan driva upp inflationen.
Marknadsförväntan är att ECB på nytt sänker räntan den 5 juni, främst med hänsyn till att inflationen är snubblande nära 2-procentsmålet men också för att USA-presidenten Trumps tullpolitik bromsar blockets ekonomiska expansion.
Besked om utsikterna framåt
Detta uppges undergräva förtroendet bland hushållen vid sidan av uppskjutna investeringar från företagen.
I samband med ECB:s räntebesked meddelar centralbanken sina uppdaterade utsikter och analytiker räknar med både nedgraderingar av tillväxten och inflationen.
Det spända läget mellan USA och Kina har börjat lätta, men Klaas Knot vågar inte hoppas för mycket och tar inte ut något i förskott.
“Otroligt svårt att få trygghet”
“Det är otroligt svårt att få trygghet från ett beslut eftersom själva beslutsfattandet är extremt oregelbundet. Det som är positivt i dag kan vara negativt i morgon. Det är den grundläggande osäkerheten”, säger han, enligt Bloomberg.
Läs även: ECB varnar för det stora hotet med guld Dagens PS
Läs mer: Lagarde: Euron stärker Europas position i en osäker värld Realtid

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.