Dagens PS

BNP lyfter – Sverige har oväntad tillväxt

BNP Sverige
BNP stiger i Sverige, visar SCB:s statistik. (Foto: TT)
Daniel Jacobs
Daniel Jacobs
Uppdaterad: 28 okt. 2022Publicerad: 28 okt. 2022

Sveriges BNP steg under det tredje kvartalet 2022 med 0,7 procent jämfört med föregående kvartal – vilket förvånade analytikerna som hade förväntat sig att BNP skulle sjunka med 0,1 procent.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Edvard Lundkvist om inflation
Spela klippet
PS Studio

Låg inflation kan vara lugnet före stormen

02 maj 2025

SCB:s BNP-indikator är en tidig sammanställning av de nationalräkenskaperna baserad på preliminära underlag.

Den visar att Sveriges BNP steg med 1,0 procent i september jämfört med föregående månad. Jämfört med samma månad förra året steg BNP med 2,5 procent.

Det ger en ökning på 0,7 procent för hela kvartalet jämfört med kvartalet innan. Enligt Infronts prognosenkät väntades BNP ha sjunkit 0,1 procent jämfört med föregående kvartal.

”Tillväxten studsade upp i september efter en svag augusti. Ökningen bidrar tillsammans med en stark julimånad till tillväxt även för kvartalet som helhet” säger Mattias Kain Wyatt, nationalekonom på SCB, i en kommentar.

Läs även: OECD: Kriget bromsar global tillväxt

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Daniel Jacobs
Daniel Jacobs

Journalist som nu har fokus på börs och finans, med extra förkärlek för makroekonomi, geopolitik och råvaror.

Daniel Jacobs
Daniel Jacobs

Journalist som nu har fokus på börs och finans, med extra förkärlek för makroekonomi, geopolitik och råvaror.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Johanna Englundh
Spela klippet
Fonder

Tre enkla fondknep som faktiskt fungerar

03 maj 2025
ANNONS
ANNONS