Dagens PS
Bybit

En ny standard

13 000 miljarder skäl till oro – Kinas rekord ritar om världskartan

Kina export
Förra våren var det svårt att se hur fjolåret skulle bli ett rekordår för kinesisk export. (Kollage: lakovKalinin / Edvard Lundkvist)

Trots offensiva tullchocker och aktiva försök att stänga dörren, ångar den kinesiska exportmaskinen på i ett tempo som saknar motstycke. Färska siffror visar att Kinas handelsöverskott har slagit alla tidigare rekord.

Sveriges industri rapporterade förvisso en uppgång i dagarna, men jämfört med jätten i öst är det försumbart.

Världens fabrik vägrar att sakta ned. När tullmurarna i USA och EU växer sig högre, svarar Peking med att helt enkelt runda dem.

Nya data visar att Kina under 2025 nådde ett rekordstort handelsöverskott på nästan 1,2 biljoner dollar. Det är en siffra som i storlek kan jämföras med hela Saudiarabiens BNP.

Diversifiering som vapen

Strategin från den kinesiska ledningen är tydlig: när dörren till USA smälls igen, öppnas fönster mot resten av världen.

Exporten till USA har visserligen rasat med 20 procent under det senaste året, men det har mer än väl kompenserats av en aggressiv expansion på andra marknader, rapporterar Reuters.

Kinesiska bolag har flyttat sitt fokus till Sydostasien, Afrika och Latinamerika. Exporten till Afrika hoppade upp med nästan 26 procent under 2025, medan leveranserna till ASEAN-länderna steg med drygt 13 procent, enligt the Guardian.

Genom att bygga produktionshubbar utomlands lyckas Kina dessutom bibehålla tillgången till västerländska marknader med lägre tullavgifter.

Överraskar marknaden

Trots de geopolitiska spänningarna fortsätter den kinesiska industrin att briljera. Fred Neumann, chefsekonom för Asien på HSBC, konstaterar enligt Reuters att Kinas ekonomi förblir ”extraordinärt konkurrenskraftig”.

Denna styrka drivs av både produktivitetshöjningar och en allt högre teknologisk nivå hos de kinesiska tillverkarna.

Siffrorna för december visar också att Kina fortsätter att överträffa analytikernas förväntningar. Exporten ökade med 6,6 procent i dollartermer, vilket var mer än dubbelt så mycket som de 3 procent som marknaden hade räknat med.

Rekord i Kina kan leda till nya konflikter

Men den enorma exportframgången är inte utan baksidor. Det växande överskottet riskerar att ytterligare elda på handelskrigen. Grannländer och handelspartners som själva är beroende av sin tillverkningsindustri ser nu med oro på hur billiga kinesiska varor väller in över deras gränser.

Peking har visat vissa tecken på att inse att de måste dämpa sin industriella framfart för att inte helt isoleras. Bland annat slopade man nyligen skatterabatter för solindustrin för att blidka EU.

ANNONS

Edvard Lundkvist

Chefredaktör på Realtid som gästar på Dagens PS med ojämna mellanrum. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.

Edvard Lundkvist

Chefredaktör på Realtid som gästar på Dagens PS med ojämna mellanrum. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.