Dagens PS

Lundins rekordinvestering – ett av världens största gruvbolag

Lundins rekordinvestering blir ett gruvbolag i världsklass.
Lundins rekordinvestering blir ett gruvbolag i världsklass. (Foto: Lundin Mining)

Lundin Minings Vicuñaprojekt i Sydamerika kommer göra företaget till ett av världens största gruvbolag.

Världen behöver metaller som koppar och silver och där kommer Lundin Mining in i bilden.

Läs även: Trots Lundin-aktiens kursrusning: ”En uppsida på över 100 procent” – Dagens PS

Världsklass för Lundin Mining

Familjen Lundins jätteprojekt i Sydamerikans Anderna, mellan Chile och Argentina i Vicuñadistriktet, kommer göra gruvjätten till ett bolag i världsklass, berättar Handelsbankens kundtidning EFN.

Lundin Mining-projeketet i Vicuñadistriktet gör bolaget till ett av världens största gruvbolag.
Lundin Mining-projeketet i Vicuñadistriktet gör bolaget till ett av världens största gruvbolag. (Foto: Lundin Mining)

Stor global spelare

När investeringen är klar som landar på runt 160 miljarder kronor, och som görs med en annan gruvjätte – BHP – kommer projektet göra Lundin Mining till en av de största globala spelarna.

Det handlar om att slå ihop fyndigheterna Josemaria och Filo del Sol till en stor producerande gruva.

“Studien beskriver ett projekt i världsklass som skulle rankas bland de fem främsta koppar-, guld- och silvergruvorna globalt”, säger Lundin Minings vd Jack Lundin i ett pressmeddelande.

Planen är att få igång produktionen om 4 år och gruvan ska sedan ha en livslängd på runt 70 år.

Lundin äger hälften

Under de första 25 åren pekar uträkningar på att kassaflödet uppgår till 2,2 miljarder dollar om året, där Lundin Mining äger hälften av gruvan, och BHP den andra hälften.

Snittproduktionen per år efter 2030 beräknas ligga på 400 000 ton koppar, 700 000 uns guld och 22 miljoner uns silver.

Lundin Mining har precis som många andra aktier med koppling till metall- och råvarupriser rusat på börsen de senaste åren.

Särskilt rallyt i kopparpriset har gett Lundin Mining en injektion som har just koppar men även nickel och zink som sitt fokus.

Aktien har rusat 148 procent på ett år men Swedbanks analysfirma SB1 Markets argumenterar för att det finns betydligt mer att hämta i gruvbolaget som Dagens PS skrev om igår, beroende på hur det går för Vicuñaprojektet.

”Om projektet utvecklas till en storskalig koppar- och guldgruva ser vi en uppsida på över 100 procent inom 5 år givet dagens kopparpris”, uppger SB1 Markets i en färsk analys.

Läs även:

Lundin Mining köper gruva i Chile – en miljardaffär. Dagens PS

Lundin-bolag drabbade av historiska prisfall på råvaror. Dagens PS