Hackare har stulit molndataresurser från Tesla för att kunna gräva efter kryptovalutor.
Kryptovaluta-grävare har kapat Tesla


Mest läst i kategorin
Hackare har stulit molndataresurser från Tesla för att kunna gräva efter kryptovalutor.
Enligt uppgift har energin från molndatan använts på mjukvaran Stratum för att kunna gräva efter valutorna.
I tillägg har hackningen, som drabbade Teslas konto på Amazons molntjänst AWS, också medfört att skyddad data inom kartor, telemetri och fordonsservice bli utsatt.
Den här sortens stölder har i folkmun börjat heta ”cryptojacking”, och flera andra storföretag har också blivit drabbade. Bland dem finns den brittiska försäkringsjätten Aviva och nederländska tillverkaren av SIM-kort, Gemalto.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

På Bybit samlar du alla dina kryptotillgångar på ett och samma konto. Handla, låna och använd ditt saldo utan att flytta värde mellan plånböcker. En enklare, tydligare och mer flexibel handelsupplevelse. En ny standard.






