Dagens PS

Kinneviks vd: "Hoppas börsnotera 40 procent av våra innehav"

Georgi Ganev, vd Kinnevik.
Georgi Ganev, vd Kinnevik. (Foto: Lars Pehrson/SvD/TT)
David Ingnäs
David Ingnäs
Uppdaterad: 18 dec. 2024Publicerad: 18 dec. 2024

Efter att det senaste årens hårt kritiserade Kinnevik sålde sina sista aktier i Tele2 har det klassiska svenska investmentbolaget nu enbart onoterade innehav i sin portfölj.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

För att visa att den nya strategin håller och att det faktiskt finns värde i de onoterade innehaven behöver Stenbecksbolaget förmodligen ta några av placeringarna till börsen.

Kinnevik backade på rapporten

“Under kommande år kommer vi förmodligen se upp till 40 procent av portföljen bli noterade”, säger nu vd Georgi Ganev i en längre intervju med Bloomberg.

Kinneviks (börskurs Kinnevik) resa nedåt i börsgraferna har varit en följetong under senare år.

Vid den senaste kvartalsrapporten tvingades bolaget att återigen skriva ned substansvärdet på sin portfölj som då sattes till 132 kronor.

“Det verkliga värdet av våra privata innehav minskade under kvartalet med 7 procent, främst på grund av en fullständig nedskrivning av vår investering i VillageMD som speglar en ökad osäkerhet kring
potentiella åtgärder från bolagets kontrollägare Walgreen”, skrev Kinnevik i rapporten då.

Aktien handlas dock långt under sitt uppgivna substansvärde, just nu strax över 76 kronor och är ned nära 30 procent för året.

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Så investerar du enkelt i private equity

04 dec. 2025
Spela klippet
PS Partner

Historiskt tredje kvartal för det noterade guldbolaget: Akobo Minerals tar klivet in i lönsamhet

01 dec. 2025
Spela klippet
PS Partner

Så investerar du enkelt i private equity

29 nov. 2025

Gör Christina Stenbeck comeback?

Den stora rabatten anses av de flesta börsexperter bestå i ett bristande förtroende för Georgie Ganev och övriga i Kinneviks ledning för att de investeringar som gjorts verkligen ska bära frukt och generera värde.

ANNONS

Därav att faktiska pengar på kontot vid exempelvis en notering för någon av innehaven skulle vara av så stor betydelse för värderingen av Kinneviks strategi som helhet.

En annan återkommande fråga – eller kritik om man så vill – är det faktum att största ägaren och det “kött och blod” som varit grunden för Kinneviks historiska framgångar familjen Stenbeck varit helt osynliga från operativa roller under senare år.

Christina Stenbeck klev ned som ordförande 2016 men vd Georgi Ganev uppger att han gärna skulle se hennes återkomst “i denna kritiska period” enligt Bloomberg.

Läs mer:

Kravet på Cristina Stenbeck: Rädda Kinnevik – Dagens PS

Kinneviks vd:s ärliga ord om vad som gått snett – Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, fonder och sparande. Skriver om både svenska och utländska aktier, bevakar såväl små som stora företag. Ansvarig för Dagens PS artikelserie Veckans börsprofil.

David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, fonder och sparande. Skriver om både svenska och utländska aktier, bevakar såväl små som stora företag. Ansvarig för Dagens PS artikelserie Veckans börsprofil.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS