Dagens PS

Kina lärde sig av väst – nu är man på väg att ta över

kina
Robotik är ett av områdena där Kina ligger i absolut framkant. (Foto: Ng Han Guan/AP/TT).
Johannes Stenlund
Johannes Stenlund
Uppdaterad: 27 jan. 2026Publicerad: 27 jan. 2026

De senaste årtiondena har varit exceptionella i Kinas historia. Från att ha varit helt i västvärldens händer är situationen nu närapå den omvända vad gäller teknik.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Kina var länge beroende av väst för teknik och industriellt kunnande. Men det fanns tidigt en plan att göra sig kvitt från det.

Genom målmedvetna satsningar, kunskapsöverföring och en stark hemmamarknad har landet byggt upp egen spetskompetens och är i dag ledande inom flera nyckelområden.

Frågan är nu hur Kina väljer att använda sitt växande teknologiska inflytande, skriver forskaren Kyle Chan i en analys i Financial Times.

Kunde ta del av kunskapen

Under flera decennier byggde Kina upp sin industriella bas genom att locka till sig utländska företag med tillgång till en enorm marknad och låga arbetskraftskostnader.

Amerikanska och europeiska bolag etablerade fabriker och joint ventures, samtidigt som kinesiska företag och arbetstagare tog del av teknik, produktionsprocesser och managementkunskap.

Detta bidrog till att kinesiska leverantörer successivt klättrade i värdekedjorna.

ANNONS

Har blivit ledande

I dag syns resultatet tydligt inom områden som elbilar, batterier, drönare och sällsynta jordartsmetaller.

ANNONS

Kina har blivit globalt ledande inom flera av dessa sektorer, vilket har lett till att västerländska företag i ökande utsträckning söker samarbete med kinesiska aktörer för att få tillgång till teknik och plattformar.

Exempel finns inom fordonsindustrin, där europeiska och amerikanska biltillverkare licensierar batteriteknik eller ingår partnerskap med kinesiska elbilsbolag.

Försöker kontrollera exporten

Även inom bioteknik, robotik och artificiell intelligens har kinesiska företag blivit viktiga teknikleverantörer, vilket Realtid har skrivit om tidigare.

Utvecklingen är ingen slump, utan resultatet av en långsiktig industripolitik där kinesiska myndigheter aktivt har främjat teknikinförsel, kompetensuppbyggnad och innovation, menar Chan.

När landet nu nått teknologisk framkant har fokus delvis skiftat till att skydda den egna kunskapsbasen.

Kina har infört och skärpt exportkontroller på nyckelteknologier och råvaror, samtidigt som myndigheterna blivit mer restriktiva till att känslig teknik flyttas utomlands.

Kan möta motstånd

Samtidigt skapar den ökade kinesiska teknologiska tyngden geopolitiska spänningar.

ANNONS

Affärer där kinesiska teknikbolag köps upp eller finansieras av västerländska aktörer granskas allt hårdare, både i USA och i Kina.

Företag försöker i vissa fall hantera detta genom att flytta huvudkontor eller förändra ägarstrukturer, men sådana lösningar riskerar att möta motstånd från Peking.

Läs mer: AI-rebeller vill utmana techbolagen – med mer reglering. Realtid

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Johannes Stenlund
Johannes Stenlund

Johannes Stenlund är en journalist som bevakar ekonomi, näringsliv och politik för Dagens PS. Särskilt intresserad av internationell handel, råvaror, utvecklingsfrågor och politisk ekonomi. Har tidigare skrivit om utrikespolitik och ekonomi för flera svenska tidningar. Trivs både med att förklara det stora sammanhanget och att bevaka den lilla händelsen på plats. Kontakta Johannes Stenlund här.

Johannes Stenlund
Johannes Stenlund

Johannes Stenlund är en journalist som bevakar ekonomi, näringsliv och politik för Dagens PS. Särskilt intresserad av internationell handel, råvaror, utvecklingsfrågor och politisk ekonomi. Har tidigare skrivit om utrikespolitik och ekonomi för flera svenska tidningar. Trivs både med att förklara det stora sammanhanget och att bevaka den lilla händelsen på plats. Kontakta Johannes Stenlund här.

ANNONS
ANNONS