Japans inflation ökar och det sätter avtryck på börserna i Asien-Stillahavsområdet på fredagsmorgonen, svensk tid.
Japans inflation oroar Asienbörserna


Mest läst i kategorin
I skrivande stund, runt klockan 07.20, är det mestadels nedåtpå börserna i Asien-Stillahavsområdet.
Japan, som är världens tredje största ekonomi, noterar en ökning av kärninflationen till 2,9 procent i oktober, upp från 2,8 procent i september.
Den totala inflationstakten uppgick i oktober till 3,3 procent, en ökning från3 procent i september.
Det här berättar CNBC och konstaterar i sin livebörsrapport att det japanske börsindexet, trots det, stiger med 0,52 procent.
I Hongkong är Hang Seng däremot ned med 1,73 procent och Shanghaibörsen tappar 0,72 procent.
Kospi i Sydkorea backar 0,38 procent medan S&P/ASX 200 i Australien lyfter med försiktiga 0,17 procent.
Börserna i USA var stängda på torsdagen för Thanksgiving.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet







