Dagens PS
Bybit

En ny standard

Japans inflation oroar Asienbörserna

Asien
I artikeln ser du hur utvecklingen är på Asienbörserna i dag. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 24 nov. 2023Publicerad: 24 nov. 2023

Japans inflation ökar och det sätter avtryck på börserna i Asien-Stillahavsområdet på fredagsmorgonen, svensk tid.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

I skrivande stund, runt klockan 07.20, är det mestadels nedåtpå börserna i Asien-Stillahavsområdet.

Japan, som är världens tredje största ekonomi, noterar en ökning av kärninflationen till 2,9 procent i oktober, upp från 2,8 procent i september.

Den totala inflationstakten uppgick i oktober till 3,3 procent, en ökning från3 procent i september.

Det här berättar CNBC och konstaterar i sin livebörsrapport att det japanske börsindexet, trots det, stiger med 0,52 procent.

I Hongkong är Hang Seng däremot ned med 1,73 procent och Shanghaibörsen tappar 0,72 procent.

Kospi i Sydkorea backar 0,38 procent medan S&P/ASX 200 i Australien lyfter med försiktiga 0,17 procent.

Börserna i USA var stängda på torsdagen för Thanksgiving.

Läs även: 24 november: Halvdag på USA-börsen Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
Alla dina digitala tillgångar. Ett konto.

På Bybit samlar du alla dina kryptotillgångar på ett och samma konto. Handla, låna och använd ditt saldo utan att flytta värde mellan plånböcker. En enklare, tydligare och mer flexibel handelsupplevelse. En ny standard.

Kom igång!
ANNONS
ANNONS