För Jacob Wallenberg, som nu firar 70, var det svårt att greppa vad hans äldre släktingar sysslade med, därför var det inte självklart att han gick i familjens spår.
Jacob Wallenberg, 70 år i dag – ”var inte självklart”


Mest läst i kategorin
”Nej, det var inte självklart, särskilt inte i unga år”, avslöjar han i en Di-intervju med anledning av bemärkelsedagen.
Han berättar att han ändrade uppfattning som vuxen, då blev det ”alltmer spännande och engagerande” att följa familjebanan.
Han ville ”bidra”, säger han.
”Jag har aldrig känt det som ett måste, men jag har fått fint stöd från familjen.”
Femte generationen Wallenberg
I Dagens Industri berättar han vidare att hans uppväxt var bra, att han bodde i USA och Sydafrika de första åren för att sedan komma tillbaka till Sverige, och att han gick på internatskola i Sigtuna, vilket han ”uppskattade mycket”.
Han är femte generationen i den mäktiga dynastin Wallenberg och är ordförande i Investor men även även Svenskt Näringsliv samt vice ordförande i Ericsson, FAM, Patricia Industries och Wallenberg Investments.
Han har inga planer, säger han till tidningen, att trappa ned, däremot att ”succesivt omdisponera sin tid”.
Det handlar bland annat om att jobba med den sjätte generationen av familjen Wallenberg, men även att vässa relationerna med yngre ledare och bli ännu mer aktiv internationellt.
Senaste nytt
Så firar Jacob 70-årsdagen
Han pratar om vikten av teamwork och hur inspirerande det varit att få arbeta med sin bror Peter och kusinen Marcus.
Och även att han fått bidra, som han uttrycker det, ”operativt i SEB och Investor” och fått engagera sig samhälleligt såväl på hemmaplan som utomlands på olika områden.
Födelsedagen firar han med en mottagning på Grand Hôtel tillsammans med min fru Annika och barnen Lovisa, Alice och Jacob, samt internt firande på kontoret.
Läs även: Wallenberg välkomnar S besked om kärnkraften DagensPS
Missa inte: Kolla – världens bästa aktie är ju svensk Realtid

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Vinterfolk kör Volkswagen ID.7 Tourer, elkombin för Sverige – med fyrhjulsdrift.











