Dämpad global efterfrågan i världen får aktiviteten i Asiens fabriker att sjunka i mars, skriver Reuters.
Lägre efterfrågan sänker Asiens fabriksaktivitet


Mest läst i kategorin
Återhämtningen i Asien fördröjs sedan nya siffror visat att fabrikaktiviteten försvagas.
Det förklaras med en minskad efterfrågan globalt och detta får beslutsfattarna att gå “på tårna”, skriver Reuters.
Både i Japan och Sydkorea märks en minskad aktivitet i tillverkningsindustrin i mars, vilket visar på den utmaning som Asien står inför när myndigheterna försöker hålla inflationen i schack, enligt nyhetsbyrån.
Spår fortsatt press på Asien
“Med en global tillväxt som kommer att förbli svag under de kommande kvartalen förväntar vi oss att tillverkningsproduktionen i Asien kommer att förbli under press”, säger Shivaan Tandon, ekonom i Asien på Capital Economics, till Reuters.
Kinas Caixin/S&P Global inköpschefsindex för tillverkningsindustrin (PMI) uppgick till 50,0 i mars, framgår det vilket var mycket lägre än marknadsprognoserna på 51,7 och under februaris 51,6.
Sydkoreas PMI sjönk till 47,6 i mars från 48,5 i februari.
Det var den snabbaste nedgångstakten på sex månader när exportorder-beställningar kännetecknades av en svag global efterfrågan.
I Japan uppgick bank-PMI till 49,2 i mars, upp från februaris 47,7.
Men det var ändå under den viktiga 50-tröskeln och nya order-beställningar minskade för nionde månaden i rad.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.