Dagens PS

Historiskt rally på börsen i USA – snabbaste uppgången på 40 år

Börsen i USA ökar rekordsnabbt
Börsen i USA har sett ett uppsving i rekordfart. Den snabbaste ökningen på över 40 år.
Alexandra Heymowska
Alexandra Heymowska
Uppdaterad: 16 maj 2025Publicerad: 16 maj 2025

Optimismen håller i sig på USA-börsen. Indexet S&P 500 har klättrat 15 procent sedan i april. En så snabb återhämtning har inte setts sedan 1982. Samtidigt varnar ekonomer för avmattning.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Börsveckan i USA slutade i dur och blev en fortsättning på den historiskt snabba återhämtningen. Under fredagen ökade S&P 500 ytterligare 0,6 procent och europeiska Stoxx 600 ökade med 0,42 procent.

S&P 500-index har nu klättrat 15 procent sedan bottennoteringen i april. Allt som allt en rekordsnabb återhämtning, den snabbaste på över 40 år.

Kurs S&P 500
Senaste månaden på S&P 500. (Källa: Google 16 maj 2025)

Läs även: Ingen bojkott av USA-börsen. Aktierna flest köpte. Dagens PS

Pausade tullar bakom börsens lyft

Bakom marknadslyftet ligger bland annat positiva signaler kring handelskriget, ökad fraktaktivitet och en oväntat låg inflation. Enligt data från Project44 har de inställda fraktseglingarna till USA fallit tillbaka kraftigt efter att Trumps tullar tillfälligt lagts på is, skriver Fortune.

Börshumöret stöds också av positiva tongångar från techsektorn. Vid en konferens arrangerad av JPMorgan samlades ett ledare inom tech, och stämningen sägs ha varit oväntat god.

”De flesta vd:ar och finanschefer vi träffade på konferensen är mer optimistiska kring det makroekonomiska läget efter veckans tullsänkning mot Kina”, skriver Samik Chatterjee, analytiker på JPMorgan, i ett kundbrev som Fortune tagit del av.

Men det finns undantag.

ANNONS

”En minoritet uttryckte fortsatt oro över att kunder håller igen med stora investeringar i väntan på det slutgiltiga beskedet om tullarna.”

ANNONS

Senaste nytt

Relevance släpper kvartalsrapport
Spela klippet
PS Partner

Rekordstart för Relevance – ”Q1 är normalt en mardröm”

15 maj 2025

Ekonomer varnar för avmattning

Trumpadministrationens tullbesked i början av april har redan hunnit skakat världens finansmarknader i över en månad. Risken för en recession minskar med tullpausen – men det kan fortfarande ske, spår Jamie Dimon, vd för JP Morgan Chase enligt Bloomberg.

“Förhoppningsvis undviker vi det, men jag skulle inte stryka det från listan i nuläget”, sa Dimon i en intervju med Bloomberg.

Han understryker att landet behöver snabba på förhandlingarna med fler länder och få till handelsavtal som minskar risken för att landet ska dras ner i en recession.

“Det är rätt sak att göra – att backa lite och föra en konstruktiv dialog.”

Läs även: Försvarsjätten slår eget rekord, rusar på börsen. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Alexandra Heymowska
Alexandra Heymowska

Alexandra Heymowska är en journalist och redaktör med många års erfarenhet i gränslandet tech, näringsliv och hållbar samhällsutveckling. Brinner för berättelser som berör.

Alexandra Heymowska
Alexandra Heymowska

Alexandra Heymowska är en journalist och redaktör med många års erfarenhet i gränslandet tech, näringsliv och hållbar samhällsutveckling. Brinner för berättelser som berör.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Åsa Wallenrud om privatleasing
Spela klippet
Motor

Svenskar nobbar privatleasing – trots billigare lån

16 maj 2025
ANNONS
ANNONS