Dagens PS

Galet rika Elon Musk har "väldigt svårt" att ge bort pengar

Elon Musk
Han är god för mer än ofattbara 4 250 miljarder kronor, ändå har Elon Musk "väldigt svårt" att donera pengar till människor i nöd. (Foto: Evan Vucci/AP/TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 02 dec. 2025Publicerad: 02 dec. 2025

Teslas vd Elon Musk, som redan är i särklass världens rikaste person, har precis fått okej på sitt enorma lönepaket på 1 biljon dollar men han våndas ändå över hur ”väldigt svårt” det är att donera pengar i välgörande syfte.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet

Tillväxten tillbaka: E-handeln vaknar till liv

30 nov. 2025
ANNONS

För närvarande är Elon Musk god för skvatt vansinniga 450 miljarder dollar, det vill säga 4 252,5 miljarder kronor, en fullkomligt astronomisk summa.

Det visar alltså Bloombergs miljardärsindex (se länken ovan), men trots att han är så snuskigt rik står han sig slätt när det kommer till filantropi i jämförelse med andra dollarmiljardärer som skänker av sitt överflöd till välgörande ändamål.

Musk ger bara smulor i en jämförelse

Det skriver Fortune och påminner om att exempelvis MacKenzie Scott, tidigare gift med Amazons grundare Jeff Bezos, donerat nästan 20 miljarder dollar (runt 189 miljarder kronor) bara under de senaste fem åren. 

I en poddintervju menar emellertid Elon Musk att filantropi är ”väldigt svårt”, även om han tycker att det är viktigt med ”kärlek till mänskligheten”.

Han säger också i intervjun, det är i WTF-podden, att ”vi borde försöka göra saker som hjälper våra medmänniskor”.

ANNONS

Senaste nytt

PS – Linda Murray Wennberg_ Hur riskkapital kan stärka företagets tillväxtresa (SPONSRAD AV ALMI)
Spela klippet
PS Partner

Så kan svenska startups växa med riskkapital och expertis från Almi Invest

21 nov. 2025
Ola Skogö - Modulärt byggande för flexibla samhällen
Spela klippet
PS Partner

Därför växer modulärt byggande i Sverige

14 nov. 2025

Snart kan Teslabossen bli dollarbiljonär

Allt enligt Fortune som samtidigt konstaterar att Musk är på väg att bli världens första biljonar tack vare sitt enormt generösa lönepaket, som visserligen kräver att han uppfyller en rad mål med Tesla för att det ska utlösas.

Läs också: Påven angriper Musks lönepaket på 1 biljon dollar DagensPS

ANNONS

När världens mest förmögna person nu säger att det är ”väldigt svårt” att donera pengar hävdar han att det problematiska är att gåvan ”verkligen gynnar människor”, även om det är en lätt sak i sig att ge bort pengar och framstå som god, resonerar han.

Hans stiftelse gynnar mest honom själv

Musk Foundation, som grundades 2002, stöder enligt Fortune i hög grad hans egna intressen och då med betoning på förnybar energi, rymdutforskning, pediatrisk och vetenskaplig forskning och och ingenjörsutbildning.

Det amerikanska affärsmagasinet pekar på en undersökning från i fjol av New York Times, den visade att Elon Musks filantropi är ”slumpmässig och till stor del egennyttig”, bland annat har det gett honom skattelättnader, framgår det.

Läs även: Buffett ger bort miljarder till Gates DagensPS

Läs också: Miljardärerna tar över välgörenheten när företagen hoppar av Realtid

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
Se varför intresset ökar - investeringsmöjlighet

När världsledande forskningscenter väljer att vara med i utvecklingen är det ofta ett tecken på något större. Active Biotech går nu in i sin mest spännande fas. Läs mer om emissionen.

Fortsätt läsa
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS