Dagens PS

Hedgefonderna som rusat tvåsiffrigt i år

hedgefonder
Ett fåtal hedgefonder uppges ha mosat börsen i år. Bilden är tagen i ett annat börssammanhang. (Foto: TT)

Trendföljande fonder (hedgefonder) sticker ut och har mosat börsen, skriver Di, och konstaterar att det gett investerarna rejält med klirr.

En av de trendföljande fonder som satt positivt avtryck i år och som enligt Dagens Industri fått ”en välkommen revansch” är Lynx som enligt tidningen vid senaste kvartalsskiftet uppvisade en avkastning på närmare 47 procent.

SEB Asset Selection, som också sorterar inom den så kallade CTA-kategorin, har enligt Di en avkastning på 25 procent hittills i år .

Hedgefonden Elementa, som tillämpar ”stockpicking” enligt artikeln, har samtidigt avkastat 30 procent, framgår det.

Merparten av fonderna på hedgefondmarknaden är förlorare i år på en orolig börs, men det finns som Di skriver enstaka undantag.

”Enligt analystjänsten Hedgenordic är snittavkastningen för hedgefonder i år minus 8 procent”, framgår det.

Trendföljande fonder uppges ha avkastat närmare 8 procent i genomsnitt.

Läs även: Sparekonom: Ingen rolig månad för aktiefonder

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.