Dagens PS
Bybit

En ny standard

Hackare i Japan stjäl 300 miljoner i kryptovaluta

hackers-japan-krypto
Hackers har gjort intrång i en kryptovalutabörs i Japan. Bilden är tagen i ett annat sammanhang. (Foto: 广博 郝/Unsplash)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 15 juli 2019Publicerad: 15 juli 2019

En japansk handelsplats för kryptovalutor har drabbats av ett intrång som resulterat i förluster på 3,5 miljarder yen, motsvarande 32 miljoner dollar eller knappt 300 miljarder kronor, i virtuella tillgångar.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

En japansk handelsplats för kryptovalutor har drabbats av ett intrång som resulterat i förluster på 3,5 miljarder yen, motsvarande 32 miljoner dollar eller knappt 300 miljoner kronor, i virtuella tillgångar.

Det skriver New York Post. Tokyo-baserade Remixpoint, som har handelsplattformen BITPoint, säger att förlusterna bekräftades i torsdags. Anledningen till förlusterna är under utredning.

Omkring två tredjedelar av förlusterna påverkade kunder medan resten av de försvunna tillgångarna tillhörde Remixpoint.

All handel har stoppats.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Alla dina digitala tillgångar. Ett konto.

På Bybit samlar du alla dina kryptotillgångar på ett och samma konto. Handla, låna och använd ditt saldo utan att flytta värde mellan plånböcker. En enklare, tydligare och mer flexibel handelsupplevelse. En ny standard.

Kom igång!
ANNONS
ANNONS