För första gången öppnar USA:s centralbank Federal Reserve, Fed, för en debatt om en digital valuta, rapporterar Financial Times.
Fed utesluter inte en digital valuta


Mest läst i kategorin
Tidningen hänvisar till ett omfattande diskussionsunderlag från Fed som offentliggjordes på torsdagen.
Den amerikanska centralbanken uppges gå en balansgång där man försöker hålla jämna steg med den globala finansiella innovationen med digitala valutor, samtidigt som ambitionen är att behålla dollarns överlägsenhet.
Financial Times spår att det nu stundar en “hetsig” debatt i centralbanken de kommande månaderna kring en möjlig digital valuta.
“Vi ser fram emot att samarbeta med allmänheten, valda representanter och ett brett spektrum av intressenter när vi undersöker det positiva och negativa med en digital centralbanksvaluta i USA”, säger Jerome Powell, Fed-ordförande, i ett uttalande som refereras i FT-artikeln.
Läs mer: USA allt närmare en digital valuta

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet









