Dagens PS

Finanstoppar lurade äldre – döms till flera års fängelse

äldre
De två finansmännen (ej de två männen på bilden) döms vardera till över fem års fängelse för grova bedrägerier och grova bokföringsbrott, mannen som varit investmentbolagets styrelseordförande fälls även för grov förskingring. (Foto: Hasse Holmberg/Scanpix/TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 28 maj 2025Publicerad: 28 maj 2025

De två tunga finansmännen döms vardera till över fem års fängelse för bland annat över hundra grova bedrägerier, mestadels mot äldre personer.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Dagens Juridik berättar om att domen mot finansduon – grundare och ägare av ett investmentbolag – omfattar grov förskingring och mer än hundra grova bedrägerier där merparten av offren varit äldre.

De intet ont och som regel äldre småspararna har förletts att investera i värdelösa aktier i investmentbolaget, som uppges ha haft omkring 300 aktieägare.

I domen finns 46 målsägande som utsatts för de två finansmännens grova brottslighet.

Då gick duons investmentbolag i konkurs

Deras investmentbolag, där den ena varit styrelseordförande och den andra ledamot i styrelsen och vd för företaget, försattes enligt Dagens Juridik i konkurs i början av september 2022.

I utredningen framgår att de drabbade, ofta äldre småspararna pytsat in totalt cirka 32 miljoner kronor i investmentbolaget. Pengarna har sedan överförts till finansduons privata konton.

Fängelsedomen gäller även grova bokföringsbrott under flera års tid. Där har den ena finansmannen, han som varit vd och styrelseledamot, hävdat att han inte känt till att det förekommit felaktigheter i bokföringen.

ANNONS

Senaste nytt

PS – Linda Murray Wennberg_ Hur riskkapital kan stärka företagets tillväxtresa (SPONSRAD AV ALMI)
Spela klippet
PS Partner

Så kan svenska startups växa med riskkapital och expertis från Almi Invest

21 nov. 2025
Ola Skogö - Modulärt byggande för flexibla samhällen
Spela klippet
PS Partner

Därför växer modulärt byggande i Sverige

19 nov. 2025

Tingsrätten går inte på mannens drapa

Han menar själv att han stått som “marionett” till styrelseordföranden och påstår att han blivit förd bakom ljuset.

ANNONS

Detta resonemang köper emellertid inte Stockholms tingsrätt, som anser att han borde reagerat med tanke på de höga ersättningar som han fått från bolaget.

Dessutom framhåller domstolen att han suttit i möten med både sin kumpan och revisorn och även skrivit under årsredovisningar.

Tvingas betala skadestånd till de äldre

Tingsrätten slår fast i domskälen att finansmännen agerat i samförstånd och haft uppsåt med sina grova brott och båda döms därför för 91 fall av grovt bedrägeri.

Styrelseordföranden döms för ytterligare 14 fall av grovt bedrägeri, och den tidigare vd:n för ytterligare 13 fall av grovt bedrägeri, berättar Dagens Juridik.

Där till döms styrelseordföranden för grov förskingring och domen för honom blir fem och ett halvt års fängelse medan hans kompanjon döms till fängelse i fem år och tre månader.

De båda får även sju års näringsförbud och ska betala skadestånd till målsägandena.

Läs även: Bedrägeri med whisky – äldre luras på pensioner Dagens PS

Läs också: Bedragare lurar äldre – låtsas vara från färdtjänsten Dagens PS

ANNONS
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
Se varför intresset ökar - investeringsmöjlighet

När världsledande forskningscenter väljer att vara med i utvecklingen är det ofta ett tecken på något större. Active Biotech går nu in i sin mest spännande fas. Läs mer om emissionen.

Fortsätt läsa
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Fonder

Intresserad av försvarsfonder? Glöm inte att läsa det finstilta

05 dec. 2025
ANNONS
ANNONS