Dagens PS

FI granskar storbanker – lägger locket på

Finansinspektionen varnar Avanza pension och utfärdar en sanktionsavgift på 35 miljoner kronor. (Foto: TT)
Finansinspektionen varnar Avanza pension och utfärdar en sanktionsavgift på 35 miljoner kronor. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 05 feb. 2019Publicerad: 05 feb. 2019

Finansinspektionen har under hösten inlett en ny granskning av storbankerna SEB och Swedbank, skriver SvD Näringsliv.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Utredningen sattes igång efter att den fulla vidden av penningtvättsskandalen i Danske Bank blivit offentliggjord. FI har avböjt att kommentera utredningen till SvD då den är under pågående tillsyn.

Samtidigt ska själva utredningen vara nära ett avgörande. Den initierades av justitieombudsmannen Elisabeth Rynning i slutet av förra året.

Bakgrunden var FI:s tidigare utredning av bankerna där brister framkom i skyddsnätet mot penningtvätt och finansiering av terrorism. Trots detta blev det inga sanktioner och flera FI-experter valde då att hoppa av.

FI raderade sedan dessa interna motsättningar i dokument vilket kan ha varit ett grundlagsbrott, enligt rättsexperter.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Sverige är ett kombiland, vi ser till att det förblir så
Volkswagen logo

Vinterfolk kör Volkswagen ID.7 Tourer, elkombin för Sverige – med fyrhjulsdrift.

Se erbjudandet här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS