Samhällsbyggnadsbolaget i Norden, SBB, med Ilija Batljan som vd, har lånat 1,06 miljarder kronor genom Nordiska Investeringsbanken, NIB.
SBB lånar en miljard – överväger återköp


Mest läst i kategorin
Finwire (länk till Afv) rapporterar att det rör sig om 15 års kapitalbindning och räntan uppgår till Stibor tre månader plus en marginal om 130 punkter.
”Vi fortsätter förlänga SBB:s kapitalbindning som redan idag är bland de längsta i den nordiska marknaden. Samtidigt överväger vi selektivt återköp av ej hållbara obligationer med kort löptid,” kommenterar Rosel Ragnarsson, finanschef i SBB.

Journalist som nu har fokus på börs och finans, med extra förkärlek för makroekonomi, geopolitik och råvaror.

Journalist som nu har fokus på börs och finans, med extra förkärlek för makroekonomi, geopolitik och råvaror.

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.









