Dagens PS

Eget sparande hjärtefråga för nya L-ledaren – gav V nobben

Simona Mohamsson, ny partiledare för L, har sparande som en egen viktig hjärtefråga.
Simona Mohamsson, ny partiledare för L, har sparande som en egen viktig hjärtefråga. (Foto: Jessica Gow/TT)
David Ingnäs
David Ingnäs
Uppdaterad: 30 juni 2025Publicerad: 30 juni 2025

Nyvalda partiledaren för Liberalerna var nära att bli Vänsterpartist. Men en privatekonomisk fråga om eget sparande fick henne ett ändra kurs.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

“Kvinnor ska ha fuck off-kapital, alltså sparpengar för att lämna oönskade lägen”, säger Simon Mohamsson i en intervju med Svenska Dagbladet.

Läs även: Rapporter, petade börsbolag och har räntan gjort oss lånesjuka? – Dagens PS

Eget sparande viktig L-fråga

När finansminister Elisabeth Svantesson presenterade den sänkta skatten på ISK-konton som infördes vid årsskiftet var regeringskollegan Liberalerna extra glada.

“Det här ger fler möjlighet att bygga upp ett fuck-off-kapital”, sa Cecilia Rönn, Liberalernas ekonomisk-politisk talesperson, som också medverkade på pressträffen då.

Så blir nya ISK-skatten: “Fler får fuck-off-kapital”

Nu är det helt klart hur stor den sänkta skatten på ISK-sparande blir. På en pressträff med regeringen och Sverigedemokraterna presenterades det nya förslaget som sänker ISK-skatten i två steg.

Att människor själva ska kunna spara ihop ett kapital för att på så sätt öka friheten och självbestämmande har länge setts som en hjärtefråga för partiet.

Och nu visar det sig att för Liberalernas nya ledare Simona Mohamsson var det en helt avgörande sakfråga för att hon ens skulle bli partimedlem.

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

För många IT-projekt misslyckas – här är misstagen du måste undvika

22 maj 2025

Måste kunna “leva sina liv”

ANNONS

För i sin tidiga ungdom lutande hon först åt Vänsterpartiet.

“Ja, jag hade väl köpt in på det där. Det är så enkelt tänker jag, framför allt när man är ung och berättar att man brinner på insidan mot orättvisor. De där säger ju liksom ”upp till kamp””, säger hon till tidningen.

En gymnesiemässa där riksdagspartierna fick presentera sig i olika montrar blev en vändpunkt.

“Då hörde hon liberaler prata om att kvinnor ska ha ett fuck off-kapital, alltså sparpengar för att kunna lämna oönskade lägen, och om möjligheten att ”leva ut sitt liv” och bestämma hur man vill klä sig”, berättar SvD.

Mer privatekonomi i grundskolan?

“Det är ju alltid mig som människa det ska utgå ifrån. Så valet var inte självklart först, men sedan blev det otroligt självklart”, säger Simona Mohamsson själv om händelsen och fortsätter;

“Och, ja, 15 år senare sitter jag här.”

I sin nya roll som Utbildningsminister kommer dock inte ekonomiskt frågor av den typen att ligga på hennes primära bord.

Men kanske kan hon driva frågan om mer privatekonomisk utbildning i grund- och gymnasieskolan som bland annat Unga Aktiesparare i många år har krävt.

ANNONS

Läs även:

Så mycket sparar svenskarna till sina barn – ligger du över snittet? – Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.

David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS