Dagens PS

Efter miljardfiaskot – pensionsjätten slipper straff

billing
Magnus Billing fick lämna rollen som Alecta-vd i kölvattnet av debaclet. (Foto: Jonas Ekströmer/TT).
Johannes Stenlund
Johannes Stenlund
Uppdaterad: 03 nov. 2025Publicerad: 03 nov. 2025

Många hade trott att Alecta skulle få reprimander av Finansinspektionen efter det stora fiaskot i USA. Men det blir inga åtgärder, enligt Di:s källor.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

När Signature Bank, Silicon Valley Bank och First Republic Bank gick omkull inom loppet av några dagar i 2023 var det en relativt omfattande bankkris som skakade amerikansk finansvärld.

Det fanns också stora förlorare här i Sverige. Den svenska pensionsjätten Alecta fick se nära 20 miljarder kronor gå upp i rök.

“Vi anser självklart att det är ett stort misslyckande för oss som investerare”, sa dåvarande vd:n Magnus Billing till Bloomberg då.

Inga åtgärder

Finansinspektionen meddelade då att man skulle inleda en granskning av Alectas investeringar i amerikanska banker.

Men den avslutas nu utan att man vidtar några åtgärder, trots att myndighetens egna experter anser att pensionsbolaget brustit i sin riskhantering.

Beslutet har väckt starka reaktioner internt och beskrivs av flera källor som kontroversiellt.

Myndighetens granskning fokuserade på hur bolaget bedömde och mätte investeringsriskerna i dessa innehav.

ANNONS

Senaste nytt

Skapat spänningar

ANNONS

Enligt uppgifter till Dagens Industri visade den preliminära bedömningen att Alecta inte hade haft tillräckligt robusta rutiner för att hantera riskexponeringen.

Trots det väljer Finansinspektionens ledning nu att inte gå vidare med sanktioner.

Myndighetens jurister bedömer att de tekniska slutsatserna inte uppfyller de juridiska kraven för ett ingripande, medan experterna anser att rättsavdelningen saknar tillräcklig förståelse för försäkringsbranschens riskmodeller.

Beslutet har skapat spänningar inom myndigheten. Enligt källor riskerar beslutet att sända signaler om att försäkringsbolag kan undgå ansvar även när riskmätningen brister.

Känslig fråga

Bakgrunden gör frågan särskilt känslig. En sanktion mot Alecta hade kunnat få långtgående konsekvenser.

Enligt regelverket kan Collectum, som ansvarar för upphandlingen av ITP-systemets förvalsalternativ, utesluta ett bolag som bötfälls av Finansinspektionen.

Ett sådant beslut hade inneburit att Alecta riskerat sin position som standardval för över 2,8 miljoner sparare och tiotusentals företag – en roll som ger stora och stabila kapitalinflöden.

Beslutet uppges därför ha fått politiska dimensioner.

ANNONS

Undkommer prövning

Både Alecta och Collectum styrs ytterst av arbetsmarknadens parter genom Svenskt Näringsliv och PTK, vilket enligt flera bedömare gjort Finansinspektionens hantering extra känslig.

Den parallella granskningen av Alectas investeringar i Heimstaden Bostad, där pensionsbolaget placerat omkring 50 miljarder kronor, väntas enligt uppgifter också avslutas utan några större åtgärder.

Därmed ser pensionsjätten ut att undkomma ytterligare prövning – åtminstone tills vidare.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Johannes Stenlund
Johannes Stenlund

Johannes Stenlund är en journalist som bevakar ekonomi, näringsliv och politik för Dagens PS. Särskilt intresserad av internationell handel, råvaror, utvecklingsfrågor och politisk ekonomi. Har tidigare skrivit om utrikespolitik och ekonomi för flera svenska tidningar. Trivs både med att förklara det stora sammanhanget och att bevaka den lilla händelsen på plats. Kontakta Johannes Stenlund här.

Johannes Stenlund
Johannes Stenlund

Johannes Stenlund är en journalist som bevakar ekonomi, näringsliv och politik för Dagens PS. Särskilt intresserad av internationell handel, råvaror, utvecklingsfrågor och politisk ekonomi. Har tidigare skrivit om utrikespolitik och ekonomi för flera svenska tidningar. Trivs både med att förklara det stora sammanhanget och att bevaka den lilla händelsen på plats. Kontakta Johannes Stenlund här.

ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  


Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS