Dagens PS

Duo: Tre aktier inför dämpat inflationstryck

småsparare
Kurskollapserna i flera aktier i juni lockar svenska småsparare, som försöker "fånga fallande knivar". Bilden är tagen i ett annat börssammanhang. (Foto: TT)

Förvaltarduo menar att inflationstrycket ser ut att minska och tipsar investerare om tre aktier utifrån det scenariot.

Fondbolaget Norrons förvaltare Johan Svantesson och Oskar Ormegard förklarade på ett webbsänt seminarium på tisdagen att tecken visar att inflationen kan vara på väg ner, även om signalerna är tidiga och aktiemarknaden fortfarande omgärdas av stor osäkerhet, skriver Privata Affärer.

Under rådande omständigheter är förvaltarnas rekommendation att bygga en välbalanserad portfölj med i huvudsak tre kategorier: värde, tillväxt och små- och medelstora bolag med potential att växa.

I sammanhanget lyfts låsjätten Assa Abloy fram.

Även teknikhandelsbolaget Addtech åtnjuter förtroendet.

För mer våghalsiga är rådet att fokusera på textilåtervinningsbolaget Renewcell.

Risken med att investera i det sistnämnda bolaget är enligt expertisen att ”det tar längre tid än väntat för bolaget att skala upp verksamhetendet”, berättar Privata Affärer.

Läs hela artikeln.

Läs mer: Chefsstrateg: Så hittar du stabilitet på börsen

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.