Dagens PS

Di: Kreditförlusterna – bankernas akilleshäl

Knäckt börsmäklare
Dagens industri varnar för bakslag i bankaktier. Bilden är tagen i ett annat sammanhang. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 12 juni 2020Publicerad: 12 juni 2020

Dagens industri uttrycker en skepsis över Swedbank och Danske Bank trots att bankernas värderingar bottnat i mars. Utvecklingen det närmaste kvartalet hänger på kreditförlusterna, skriver tidningen.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Carl Bergkvist, chefsekonom på Stockholms handelskammare, tecknar en ljus bild av huvudstadens konkurrenssituation i en ny rapport.
Spela klippet

Ny rapport pekar ut Stockholm som bäst i Europa: "Ruskigt innovativ"

17 sep. 2025

Även norska DNB tas upp i analysen sedan kreditförlusterna uppgått till 5,5 miljarder kronor i första kvartalet. Hälften kom från olje- och gassektorn och överlag var förlusterna dubbelt så höga som analytikerna räknat med.

Hur man som investerare positionerar sig framöver hänger på hur krisen fortlöper, bedömer Di.

ANNONS

”Den som tror på en långdragen konjunkturnedgång som sträcker sig in i 2021 bör undvika bankaktier. För mer optimistiskt lagda blir nästa elddop rapporterna för det andra kvartalet, och hur det då ser ut med kreditförlusterna”, skriver Di.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Tjänstebilsfavoriten Tiguan laddhybrid R-Line SWE Edition
Volkswagen logo

Nya Tiguan laddhybrid R-Line är här. Med upp till 12 mils räckvidd helt på hel och snabbladdning på längre resor är den redo för alla dina äventyr.

 Se erbjudandet på SWE Edition här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS