Ord och inga visor från Dagens Industri om storbankens smällar på onsdagen.
"Dansk skalle" på börsen – banken tar miljardsmäll


Mest läst i kategorin
Danske Bank har i sin delårsrapport meddelat att man kommer att göra avkall på de pengar som intjänades på illegala aktiviteter i Estland under åren 2007 till 2015.
Då saken inte är utredd ännu kan inte banken säga något än om den exakta summan, men som referenspunkt uppger banken att man tjänade 1,5 miljarder euro i Estland under tidsperioden.
Pengarna ska bland annat gå till att bekämpa ekonomisk brottslighet i de områden som Danske Bank har verksamhet.
Bankens nettoresultat minskade med 12 procent i andra kvartalet, enligt delårsrapporten som presenterades under morgonen. Aktien föll inledningsvis tvåsiffrigt på börsen och är i skrivande stund ned strax över 7 procent – ”en dansk skalle”, som Dagens Industri kallar det, mot stjärnförvaltaren Didner & Gerge som enligt tidningen är en av de största förlorarna på Danske Bank-raset.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Buyersclub har byggt en e-handelsplattform med fokus på volym, effektivitet och återkommande intäkter. Affärsmodellen är bevisad genom stark tillväxt de senaste åren. Nu genomförs en företrädesemission för nästa tillväxtfas.









