"Det som lockar är att uppdelningar av företag tenderar att vara lyckosamma och skapa aktieägarvärde".
Dagens Industri bjuder på två köptips


Mest läst i kategorin
Fastighetsbolaget Hemfosa och dess kommande avknoppning Nyfosa får båda en köprekommendation från Dagens Industri som veckans aktie.
Det som lockar är att uppdelningar av företag tenderar att vara lyckosamma och skapa aktieägarvärde. Till det kan man i fallet med Hemfosa/Nyfosa addera en framgångsrik vd Jens Engwall som har en stark historik inom branschen. Efteråt fortsätter han vara vd för bara Nyfosa.
Nyfosa med fokus på kontor och logistik beskrivs bli det mer riskabla alternativet men samtidigt det som erbjuder högre potential. Hemfosa å andra sidan blir det stabila valet med långa hyreskontrakt med statliga institutioner.
”Hemfosa har haft en hög och stabil utdelning som distribueras kvartalsvis och som har höjts varje år sedan bolaget noterades 2014. Det lär fortsätta”, skriver Di.
Oavsett vilket bolag man väljer är Di:s bedömning att det sammanlagda värdet på bolagen sannolikt kommer att vara högre om ett år jämfört med gällande börsvärde.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Sverige är ett kombiland, vi ser till att det förblir så. Vinterfolk kör Volkswagen ID.7 Tourer, elkombin för Sverige – med fyrhjulsdrift.









