Dagens PS

Comeback-aktien slår förväntningarna – och byter namn

Lars Wingefors spelbolag Embracer har stått får en riktig comeback på börsen senaste året.
Lars Wingefors spelbolag Embracer har stått får en riktig comeback på börsen senaste året. I dag kom bolaget med rapport. (Foto: Fredrik Sandberg/TT)
David Ingnäs
David Ingnäs
Uppdaterad: 22 maj 2025Publicerad: 22 maj 2025

För ett drygt år sedan var börsbolaget nere för räkning med höga skulder och en förvärvsresa som var starkt ifrågasatt av marknaden. Sedan dess har aktien gjort rejäl comeback.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Försäljningar, avknoppningar och försäljningssuccéer har fått kursen att stiga rejält och i dag kom en kvartalsrapport där man slog förväntningarna på flera punkter.

Läs även: Storbanken: 50 procents uppsida i spelaktien – Dagens PS

Bättre resultat än väntat

Gamingbolaget Embracer redovisar en omsättning i linje med förväntan under fjärde kvartalet. Det justerade rörelseresultat var dock klart bättre än förväntat enligt Placera.

“Året hade en solid avslutning med en organisk nettoomsättningstillväxt på 19 procent till 5,4 miljarder kronor, medan justerat rörelseresultat (EBIT) växte med 44 procent pro forma jämfört med föregående år till 1,1 miljarder kronor, med ett fritt kassaflöde på 1,0 miljard kronor under det fjärde kvartalet”, skriver spelbolaget Embracers (börskurs Embracer) vd Lars Wingefors nöjt i rapporten.

En stark förklaring till det goda resultatet i kvartalet är försäljningsframgångarna med spelet Kingdom Come: Deliverance II.

“Spelet nådde tre miljoner sålda exemplar efter kvartalet och har fortsatt att tas emot mycket positivt av både spelare och kritiker”, uppger Lars Wingefors.

ANNONS

Senaste nytt

Relevance släpper kvartalsrapport
Spela klippet
PS Partner

Rekordstart för Relevance – ”Q1 är normalt en mardröm”

15 maj 2025

Comeback tack vare nya strategin

Annars är det Embracers beslut i april 2024 att dela upp bolaget i tre som fått aktien att lyfta från tidigare bottennivåer.

ANNONS

Ett första steg i uppdelningen skedde i början av februari i år när brädspelsbolaget Asmodee särnoterades.

Börsens nyaste vd: Så ska han få succéerna att växa

“Asmodee och brädspelsbranschen är en väldigt stabil verksamhet, vi är exempelvis inte ett företag som är beroende av en specifik spellansering i ett kvartal”, säger Thomas Koegler som när han ringde i Nasdaqs klassiska klocka på fredagsmorgonen blev Stockholmsbörsens nyaste vd.

Avknoppningen kom med en egen stark rapport i går och lägger man samman den aktuella kursen från Asmodee med det som återstår av moderbolaget Embracer så är den sammanlagda kursökningen runt 70 procent jämfört med början av april innan tredelningen meddelades enligt Dagens PS beräkningar.

Men även om både rapportsiffror och aktiekurs gett viss revansch för Embracer så är bolaget inte klara.

Ny avknoppning innan årsskiftet

I samband med rapporten berättar värmlandsbolaget att man nu går vidare med steg tre.

“Vid slutet av 2025 planerar vi att knoppa av Coffee Stain Group genom att dela ut aktierna till Embracers aktieägare och notera bolaget på Nasdaq First North Premier Growth Market i Stockholm”, skriver Lars Wingefors.

När det tredje steget är avklarat ska comeback-aktien också byta namn till Fellowship Entertainment.

“Fellowship Entertainment kommer att samla ledande kreatörer och starka IP:n, med målet att främja kreativitet och skapa minnesvärda upplevelser för fans. Strategin är att transformeras till ett powerhouse med spelutveckling och utgivning i centrum, kompletterat med transmedia-förmågor inom IP-licensiering, serier, merchandise, film och distribution”, berättar spel-vd:n.

ANNONS

Läs också:

Embracers säljrunda fortsätter – aktien backar Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.

David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS