Svenskt Näringslivs chefsekonom Sven-Olof Daunfeldt ger Riksbanken och regeringen var sin känga och varnar för deras penning- och finanspolitik.
Chefsekonomen angriper ekonomins makthavare


Mest läst i kategorin
Risken med regeringens uteblivna reformer, exempelvis på infrastruktur, är att Sverige dras ner ännu längre i lågkonjunkturen.
På samma sätt bidrar Riksbanken med sina räntehöjningar till att försvåra läget i ekonomin.
Chefsekonomen: Inflationsmålet snart infriat
Det anser Sven-Olof Faundfeldt, chefsekonom på Svenskt Näringsliv och menar att de ekonomiskt ansvariga makthavarna på Riksbanken och i regeringen därmed gör sig skyldiga till ”dubbelfel”, skriver TT bland annat på Privata Affärer.
Daunfeldts bedömning är att inflationen faller till målet 2 procent redan i ”början av nästa år”.
Sverige tampas i dag med en svag konjunktur där konsumtionen fallit fyra kvartal i rad, och det har inte hänt på 20 år. Senast var 1993, enligt Svenskt Näringslivs chefsekonom.
Läs även: Experter: Det kan dra Sverige längre ner i djupet Dagens PS
Läs mer: SBAB-toppen: Nu är lågkonjunkturen här Dagens PS
Läs också: Chefsekonom: Tickande bomb hotar jobben Dagens PS

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

På Bybit samlar du alla dina kryptotillgångar på ett och samma konto. Handla, låna och använd ditt saldo utan att flytta värde mellan plånböcker. En enklare, tydligare och mer flexibel handelsupplevelse. En ny standard.







