Dagens PS
Bybit

En ny standard

Brittisk ekonomi i teknisk recession

recession
Storbritanniens finansminister Jeremy Hunt. (Foto: TT)

Det är inte bara Japan, även britternas ekonomi har glidit in i så kallad teknisk recession, rapporterar amerikanska CNBC.

Landets nationella statistikbyrå konstaterar att Storbritanniens BNP (bruttonationalprodukt) backade med 0,3 procent under tre sista månaderna 2023.

Det var andra kvartalet i rad som den ekonomiska tillväxten sjönk, vilket innebär teknisk recession.

Läs även: Uppåt i Asien men Japan i teknisk recession Dagens PS

Under årets fjärde kvartal föll alla tre huvudsektorer i den brittiska ekonomin; tjänstesektorn tappade 0,2 procent, produktionen backade 1 procent och byggsektorns produktion föll med 1,3 procent, uppger CNBC.

Storbritanniens BNP beräknas ha ökat med svaga 0,1 procent under hela 2023, jämfört med 2022.

Så säger Hunt om att landet nu är i teknisk recession

Storbritanniens finansminister Jeremy Hunt pekar på den höga inflationen som största boven, det är enskilt ”det största hindret för tillväxt”, fastslår han och konstaterar att det tvingar den brittiska centralbanken Bank of England att hålla räntorna kvar på höga nivåer vilket hämmar den ekonomiska tillväxten.

”Men det finns tecken på att den brittiska ekonomin är på väg att vända. Prognosmakarna är överens om att tillväxten kommer att stärkas de närmaste åren, lönerna stiger snabbare än priserna, bolåneräntorna sjunker och arbetslösheten förblir låg”, säger Hunt.

Även om den landets inflation sjunmkit tillbaka kraftigt ligger den fortfarande högt över 2-procentsmålet.

I januari uppgick det totala konsumentprisindexet (KPI) i Storbritannien till 4 procent på årsbasis.

Läs mer: Brittisk inflation kvar på 4 procent Dagens PS

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.