Dagens PS

Britter vacklar i ovisshet efter nya tullsmockan

britter
Osäkerhet råder hos brittiska stålföretag efter den nya tullsmockan från USA. Ska företagen slippa undan tullavgifterna helt mot bakgrund av undantagsavtalet, eller ska de betala 50 procent i tullavgift? (Foto: Darren Staples/Pool Photo via AP/TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 04 juni 2025Publicerad: 04 juni 2025

Visserligen har USA och Storbritannien kommit överens om att slopa stål- och aluminiumtullar, men det avtalet har inte trätt i kraft och det riskerar att få “en frätande effekt på affärerna”.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Undantaget för britterna träffades mellan parterna förra månaden, men det har inte börjat gälla och det innebär att brittiska stålexportörer också kan drabbas av de amerikanska stål- och aluminiumtullarna på 50 procent som USA:s president Donald Trump nu undertecknat en exekutiv order om, skriver BBC.

Som Dagens PS rapporterat med hänvisning till internationell press aviserade Trump en fördubbling av avgifterna på stål- och aluminiumimport.

Läs mer: Trump fördubblar ståltullar – Asienbörserna faller Dagens PS

Osäkerhet om tullarna både i USA och Storbritannien

Brittiska företag är förskonade generellt och behöver “bara” betala 25 procent i tullavgifter. Men för företag verksamma i den brittiska stål- och aluminiumindustrin kan den nya verkligheten bli att dessa företag alltså får betala 50-procentiga tullar fram till dess att det ingångna avtalet med USA träder i kraft.

Den brittiska regeringen säger att den är “fast besluten att skydda brittiska företag och jobb”, men de konservativa kallar ordern för ett “nytt tullslag”, uppger den brittiska nyhetskanalen.

Simon Jack, redaktör för företag på BBC, skriver i en analys det nu råder stor osäkerhet “på båda sidor av Atlanten” då ingen vet om tullavgiften blir 0 eller 50 procent om några veckor, “vilket anekdotiskt sett har en frätande effekt på affärerna”, konstaterar han.

Experten: Undantaget för britterna ingen gratislunch

Jack påpekar också att undentagsavtalet mellan USA och Storbritannien inte är någon “gratis lunch”.

ANNONS

Han förklarar varför:

“Storbritannien sänkte tullarna på vissa amerikanska nötköttsprodukter och etanol, vilket skapar en kris på den brittiska etanolmarknaden, som i sin tur är en stor kund för vetebönder.”

Han varnar för att om den brittiska regeringen försöker skydda dessa industrier, så kan det uppfattas negativt av USA.

“En påminnelse om att dessa affärer har komplexa och ibland underskattade dominoeffekter”, skriver BBC:s företagsredaktör.

Läs även: Trump ökar pressen på svensk industri – inför nya tullar Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS