Byggbolaget Sernekes beslut att ställa in utdelningen är rätt, enligt Dagens industri. Serneke straffas på börsen för detta med en nedgång på 6,7 procent. Men enligt Di hade en utdelning varit på gränsen till oansvarig.
Börsproffs fortsätter dissa aktie


Och trots rätt agerande ändrar dock inte den slopade utdelningen tidningens syn på bolaget.
“Vid årsskiftet hade bolaget en nettoskuld på en halv miljard kronor och för ett expansivt byggbolag med grandiosa bostadsutvecklingsplaner borde inte utdelningen vara prio ett för aktieägarna. Aktien hade förmodligen klarat sig bättre om inte renodlade bostadsutvecklare som Oscar Properties precis tvingats erkänna att man inte klarar av att betala utdelningar på sina preferensaktier”, skriver Di och fortsätter:
”Di har varit skeptisk till Sernekeaktien sedan bolaget noterades. Trots att aktien halverats ser vi ingen anledning att ompröva den inställningen”.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.









