Om europeiska banker ska kunna stå emot konkurrensen från USA och Kina måste de samarbeta, och helst inom en stark union.
Banktoppen: Europeiska banker måste samarbeta eller missa chansen


Mest läst i kategorin
Det menar Carlo Messina, bankchefen för Italiens största bank Intesa Sanpaolo.
Europeiska banker måste samarbeta
De europeiska storbankerna måste samarbeta över gränserna menar banktoppen.
“Det krävs synergier och det område där investerare letar efter synergier är på kostnadssidan”, säger han.
Samtidigt tillägger Carlo Messina att det inte är lätt “att leverera verkliga gränsöverskridande synergier på kostnadssidan”.
En bankunion måste skapas
Det är storbankerna som utgör stommen i EU menar han och därför måste mer fokus läggas på hur de lätt kan samarbeta. Men för att det ska bli verklighet måste en riktig gränsöverskridande bankunion skapas, annars “kommer Europa att förbli en obetydlig grupp av länder”.
Även Andrea Orcel, chefen för Italiens andra största bank UniCredit, är inne på samma spår som Messina. Orcel uppgav nyligen att Europa kommer vara “irrelevant” om länderna inte går samman och skapar en bankunion – som kan konkurrera med bland annat USA – och därmed finansiera unionens ekonomi, skriver Reuters.
Samtidigt måste bankerna också vara med och ta initiativ i frågan menar Messina vidare där det inte har varit många europeiska långivare som har lyssnat på ECB:s uppmaningar om konsolidering, och där hans bank Intesa Sanpaolo var en av få som faktiskt har gjort det.
Läs även:
Hotet mot bankerna – gröna lånen kan slå tillbaka – Dagens PS
Storbankerna tjänar 120 miljarder – på din räntehöjning – Dagens PS

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.