Dagens PS

Banker avslutar 2025 med flaggan i topp

Entré
Entrén till JPMorgan Chases huvudkontor i New York. (Foto: Stefan Jeremiah/AP/TT)
Tim Waage
Tim Waage
Uppdaterad: 18 dec. 2025Publicerad: 18 dec. 2025

De största amerikanska bankerna avslutar 2025 på rekordnivåer med höga aktiekurser, ökande balansräkningar och ett låst upp regelverk som öppnar för fortsatt tillväxt inför 2026.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

USA:s största banker avslutar 2025 med aktiekurser på rekordnivåer och stärkt balansräkning, enligt rapporter från Yahoo Finance.

Bank of America nådde i december sin högsta kursnivå någonsin och passerade därmed sin tidigare topp från innan finanskrisen 2008.

Även JPMorgan Chase och Wells Fargo handlas i närheten av historiska rekordnivåer, och Citigroups aktier har för första gången på sju år ett bokfört värde som överstiger aktiekursen, skriver Thewealthadvisor.

Rankinglistor visar hur de största bankerna i USA dominerar systemet med avsevärda tillgångar och marknadskapitalisering.

I toppen återfinns bland andra JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup och Wells Fargo, vilket är institutioner som tillsammans utgör stommen i den amerikanska finanssektorn.

Den starka utvecklingen kommer i ett läge där det amerikanska regelverket är mindre strikt än på över ett decennium, vilket öppnar för expansion inom lån, kapitalförvaltning och internationell verksamhet.

Missa inte: Pinsamt tapp för Nordea i viktig rankning – “kulturproblem”

Framtida tillväxt och marknadstillgång

Inför 2026 uppger många av storbankerna att fokus ligger på fortsatt tillväxt.

ANNONS

Det handlar om att expandera kreditgivningen, öka intäkterna från marknadsrelaterade verksamheter samt utveckla nya produkter för företags- och privatkunder.

Bloomberg och Yahoo Finance rapporterar att bankerna planerar att omsätta 2025 års momentum i betydande investeringar och strategiska satsningar under det kommande året, enligt uppgifter till AOL.

JPMorgan Chase är en av USA:s största banker och har under 2025 handlats nära historiska rekordnivåer. (Foto: Bebeto Matthes/AP/TT)

Samtidigt är förutsättningarna för banker globalt under förändring. Reuters rapporterar om nästan rekordhög företagsförvärv under 2025, vilket indikerar att investeringar och uppköp inom finanssektorn fortsätter att vara intensiva.

Analytiker pekar också på teknikutveckling som en drivande faktor för bankernas strategier.

Flera stora aktörer ökar nu sina investeringar i digitalisering och automatisering för att möta kundernas krav på snabbare, billigare och mer flexibla tjänster, skriver Reports Insights.

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Så investerar du enkelt i private equity

04 dec. 2025
Spela klippet
PS Partner

Historiskt tredje kvartal för det noterade guldbolaget: Akobo Minerals tar klivet in i lönsamhet

01 dec. 2025
Spela klippet
PS Partner

Så investerar du enkelt i private equity

29 nov. 2025

Bankernas utmaningar trots optimism

Trots positiva utsikter kvarstår utmaningar.

Det handlar bland annat om konkurrens från större teknologidrivna aktörer, press på marginaler om ränteläget skiftar, samt ett förändrat kundbeteende där digitala kanaler blir allt viktigare.

ANNONS

Samtidigt lyfter Finansinspektionens stabilitetsrapport fram behovet av fortsatt fokus på cybersäkerhet och operativ motståndskraft inom banksektorn.

Sammantaget går USA:s största banker in i 2026 från en styrkeposition, men med ett affärslandskap där fortsatt tillväxt kräver både tekniska investeringar och ökad motståndskraft mot nya risker.

Läs även: Se upp: Då säger banken nej till din framtidsfullmakt 

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Tim Waage
Tim Waage

Tim Waage är en skribent och reporter som gärna skriver om såväl globala frågor samt lokaljournalistik. Han har en akademisk bakgrund från internationella relationer och journalistik, och har tidigare jobbat inom public service.

Tim Waage
Tim Waage

Tim Waage är en skribent och reporter som gärna skriver om såväl globala frågor samt lokaljournalistik. Han har en akademisk bakgrund från internationella relationer och journalistik, och har tidigare jobbat inom public service.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS